Best of Elmore Leonard - ezekért szerettük (és ezekért nem)

.konyvesblog. | 2013. augusztus 21. |

87 éves korában elhunyt a 20. század második felének egyik legtermékenyebb és legnépszerűbb amerikai szerzője, Elmore Leonard. A könnyű műfajok sztárját a hazai közönség elsősorban a könyveiből készült filmek kapcsán ismeri-szereti. Tiszteletadás gyanánt összeszedtük a legjobb Leonard-adaptációkat, a legrosszabbakat, no meg azt, amit nem értünk. Szubjektív filmes Top5.

SZERETJÜK:

Hajsza (2008)

John Madden filmje sztárparádé: Mickey „Botox” Rourke, Diane Lane és Rosario Dawson mellett még a szívtipró Joseph Gordon-Levittet is belepakolták ebbe a nem túl rossz, ám annál szellemesebb Leonard-feldolgozásba. A csavaros történetben egy tanúvédelem alatt álló házaspárt üldöz két bérgyilkos, akik nem túlzottan örülnek annak, hogy valahol Amerikában életben van két ember, aki látta őket rosszalkodni… Mindenkinek ajánljuk, aki bírja a John Grisham-féle Dávid és Góliát sztorikat, persze egy kicsit több vérrel.

Börtönvonat Yumába (2007)

79028_812a05c331_s.jpg

Leonard számos kedvelt western-történet szerzője volt, a kétszer is vászonra vitt Börtönvonat Yumába talán az egyik legismertebb ezek közül. A 2007-es verzióban Christian Bale és Russel Crowe mérik össze az erejüket – és van itt minden, amit az ember eközben elvárna: karimás kalapok, por, szomjas lovak és szenvedő asszonyok. Ez gyakorlatilag a Furcsa pár nyeregben, csak épp nem nevetünk. Bonyodalmas tanmese a jó és a rossz közötti folyton elmosódó határról, és arról, hogy a jó embernek azért mégiscsak egyenesebb a gerince.

Mint a kámfor (1998)

mint a kamfor.jpg

Jack Fowley zseniális bankrablónak tartja magát – egészen addig, amíg egy kemény nyomozónő személyében rá nem talál a nagy Ő-re… Sajnos épp a börtönből szökik, amikor összeakadnak, úgyhogy biztosra megy, és gyorsan túszul ejti a nő, akit Steven Soderbergh lassú tempójú, ám sokak szerint még így is izgalmas film noir homázsában Jennifer Lopez alakít. A latin-amerikai előadóművész (?) ebben a filmben George Clooney oldalán futott végre be, hogy aztán csodás karrierje során remek dalokkal és filmalkotásokkal örvendeztessen meg minket. Köszi, Steve!

A hallgatag ember (1967)

Martin Ritt az isteni Paul Newman főszereplésével adaptálta filmre ezt az izgalmas indiánosdit. Anti-rasszista napfürdő és identitásbeli kétségek – amit bizony Kevin „Jaj Ne!” Costnernek sem ártott volna figyelmesen analizálni, mielőtt elkészíti a Farkasokkal táncolót. A maga korában hagyományrombolónak, ma kultikusnak tartott művet mindenkinek ajánljuk, akár olvasták az eredeti – egyébként igen erős – regényt, akár nem. (A film egyébként 100%-on áll a Rotten Tomatoeson.)

Jackie Brown (1997)

Quentin Tarantino Pam Grier főszereplésével dolgozta fel/át Elmore Leonard Rum Punch című regényét, amelyet megtekintve már sosem tudunk ugyanúgy nézni a stewardessekre. Jackie Brown alakjában új melléknévként születik újjá a cool – a nagyszerű mellékszereplők (Samuel L. Jackson, Bridget Fonda, na és persze Robert De Niro) pedig korábban felfedezetlen mélységeit tárják fel az uncoolnak. Bár magunk is törvénytisztelő polgárok vagyunk, egyszerűen nem tudunk nem drukkolni Ms. Brownnak!

TÉNYLEG NEM ÉRTJÜK:

Szóljatok a köpcösnek! (1995)

szoljatok_a_kopcosnek_07.jpg

Későgyerekkorunk egyik globális filmkedvence, mely jelenséget máig nem teljesen értjük, pedig eszünket vesztve imádtuk a rendező, Barry Sonnenfeld, 2 Addams Family filmjét (hogy az első Men In Blackről már ne is ejtsünk szót). A kommentfalon nyugodtan el lehet küldeni minket melegebb éghajlatra – ami most úgyis Budapest –, de egyszerűen nem látjuk John Travoltát félelmetesnek (csak a Kardhalban, mert ott okos), Danny DeVitót viccesnek (mármint a nem-vicces Travolta oldalán), René Russót femme fatale-nak (pedig a Halálos fegyver filmekben csíptük) – és valahogy ez az egész sztori nem áll össze. De ha valakit érdekel, hogy egy miami gengszter hogyan próbál nagyon nem realisztikus módon hollywoodi producer lenni, ám legyen, és nézze meg. Mi szóltunk előre!

NAGYON NEM SZERETJÜK:

Csak lazán! (2005)

csak_lazan_05_nagy.jpg

Ha nekünk már a filmsiker Szóljatok a köpcösnek! se ment be a hajunk alá, akkor ugye mért tetszene a totálisan megbukott folytatás, melyben a korosodó gengszter most meg (nahát!) a zeneiparba akar betörni. Csak szenvedélyes Aerosmith-rajongóknak ajánljuk!

Szerző: Gát Anna

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.