Az író, aki a medve elé vetette DiCapriót

.konyvesblog. | 2016. január 13. |

Kevés büszkébb ember lehet ma Amerikában, mint Michael Punke. Az eredetileg 2002-ben megjelent a The Revenant: A Novel of Revenge című regénye alapján készült filmet tavaly decemberben mutatták be az amerikai mozik, és olyan világsztárok játszanak benne, mint Leonardo DiCaprio és Tom Hardy (a rendező: Alejandro González Iñárritu). Punke azonban mégsem tudott ott lenni a film decemberi premierjén - nem mintha nem akart volna.

Michael Punke azonban nem egy hivatásos író, hanem a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) egyik amerikai képviselője, és - mint ilyen - szövetségi alkalmazott, akire a szövetségi etikai szabályok vonatkoznak. Ezek a szabályok pedig egy csomó dolgot nem engednek, például azt sem, hogy Punke beszéljen a könyvről, még az esetről beszámoló Washington Postnak sem. A premier napján amúgy Punke éppen Nairobiban volt, hogy tető alá hozzon egy gigantikus kereskedelmi megállapodást.

A Hugh Glass igaz történetét feldolgozó regényt annak idején a szabadidejében írta, és bár pozitív kritikákat kapott, de a kötet jó darabig szerény eladásokat produkált.

Az 1823-ban játszódó sztori szerint Hugh Glass egy csapat vadásszal portyázik, amikor közelharcba kerülnek egy indián törzzsel, menekülés közben pedig egy grizzly támad rá. Glass kis híján meghal, az expedíció vezetője pedig úgy dönt, hogy nem viszik magukkal a súlyosan megsebesült férfit. Két társukra bízza Glasst azzal, hogy gondoskodjanak róla, amíg van benne élet, majd temessék el. A két férfi azonban nem akarja megvárni, hogy az indiánok újból rájuk támadjanak, így magára hagyják Glasst, és magukkal viszik a fegyvereit is, mondván, a halott embernek úgysincs szüksége puskára és késre. Glass azonban nem hal meg, talpra áll, és egyedül verekszik keresztül magát a vadonon.

Az adaptáció (a filmet itthon A visszatérő címmel mutatják be) természetesen megint felkeltette az érdeklődést a könyv iránt, melyet most újra kiadnak, és bár a fivére szerint Michael Punke nagyon is szívesen beszélne a regényről, nem teheti ("El tudod képzelni, hogy a könyvedből film készül, és Leonardo DiCaprio szerepel benne?").

A férfi munkája miatt a Punke család jelenleg Genfben él, de az író felesége és két gyereke részt vett a decemberi premieren. Traci Punke azt mondta, hogy igazából ez egy keserédes helyzet számukra, hiszen a férje egyrészt nagyon hálás a sikerért, és azért hogy megfilmesítették a könyvét, a fentiek miatt ugyanakkor nyilvánvalóan csalódott is.

Punke egyébként nem egy tipikus washingtoni bürokrata arc. A felesége például azt mesélte, hogy férje még a kapcsolatuk elején leszögezte, hogy bárkivel is kösse össze az életét, annak majd Amerika nyugati részén kell élnie, mert ha tartósan a fővárosban maradna, akkor neki (mármint Punkénak) teljesen elsorvadna a lelke.

Michael Punke egy wyomingi kisvárosban nőtt fel, ahol sokat horgászott, vadászott, kirándult. Később nemzetközi kapcsolatokat és jogot tanult, a kilencvenes években diplomázott, azóta pedig különböző beosztásokban dolgozott. 2009 óta ő a WTO-hoz delegált amerikai nagykövet. Mivel szövetségi alkalmazottnak számít, a vonatkozó etikai szabályok tiltják, hogy részt vegyen a könyve promóciós tevékenységében, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem adhat interjúkat, nem jelenhet meg könyvbemutatókon, dedikálásokon és hasonló rendezvényeken.

Michael Punke nagy természetbarát (forrás: Washington Post)

Hugh Glass sztoriját először egy repülőúton olvasta, akkor fogant meg benne az ötlet, hogy könyvet ír róla. Hajnalban kelt, és már órákkal a hivatalos munkaideje előtt bement az irodájába, hogy még azelőtt dolgozhasson a könyvön, hogy a kollégái megérkeznének. A regény végül 2002-ben jelent meg, és Punke eladta a filmjogokat is, bár egyáltalán nem látszott biztosnak, hogy meg is filmesítik.

Punke akkor úgy gondolta, hogy az ő életében az írás sokkal több, mint hobbi, feladta hát a jogászi állását, és a Montanai Egyetemen kezdett tanítani, egészen addig, amíg egyik ismerőse, Ron Kirk olyan állásajánlattal nem kereste meg, amilyen a felesége szerint csak egyszer adódik az életben - ekkor került a WTO-hoz.

Amikor Ron Kirköt arról faggatták, hogy milyen volt Punkéval együtt dolgozni, így viccelődött:

"Utáltam. Magasabb, mint én, soványabb, mint én, okosabb, mint én, többet tud a kereskedelemről, mint én, jobban is néz ki, ráadásul most még meg is filmesítették a könyvét. Mit lehetne szeretni rajta?"

A visszatérőt az idei Golden Globe-on három díjjal is jutalmazták: ez lett a legjobb dráma, Iñárritu a legjobb rendező, DiCaprio pedig drámai kategóriában a legjobb férfi főszereplő. A filmet január 14-én mutatják be itthon.

Forrás: Washington Post

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.