Hírek 2010 alfabéta

Az Alfabéta-díj képregény kategóriájának döntősei

Tungsram777 | 2010. március 10. |

A májusi Képregényfesztiválon átadásra kerülő Alfabéta-díjak újabb, ezúttal a leghosszabb alkotások kategóriájában hirdetett döntősöket a 22 tagból álló szakmai előzsűri. A híres személyiségekből, esztétákból, kritikusokból, újságírókból álló, független zsűri az alábbi művekből választja ki 2009 legjobb magyar képregényét. A jelöltek között egy elátkozott szerelmespár meséje, egy millenium-kori budapesti pszichotriller, a legkitartóbb magyar képregényhős, és a beszélő majom aki fényt derít a holdraszállás körül húzodó rejtélyekre...


12 óra

Írta és rajzolta: Ács Zsolt

(Szerzői kiadás)

A kiadvány, melyhez szinte lehetetlen hozzájutni, de a díjra jelölés híre hallatán mindenki akarja majd. A manga stílus elemeivel játszadozó képregény alapkonfliktusa, a szörnyű átok, mely a történet két főhősét, Davidet és Alisont sújtja. A szerelmespár ugyanis sosem lehet együtt; mikor egyikük felébred, a másik rögtön mély álomba merül. Ács képregénye inkább egy jó ötlet, mintsem kidolgozott cselekményre épülő kész koncepció, a szerző ígéretéhez híven ez még csak azonban a kezdet. Hamarosan még többet tudhatunk meg hősei szerelmének rettentő szimmetriájáról, és az őket sújtó átok titkáról. Mindenképp ígéretes alkotás, a kellemesen kidolgozott képi világa miatt már megéri átlapozni.

Bábel verme
Írta Kemenes Iván és Varga Péter
Rajzolta: Kemenes Iván
(Roham kiadó)

A Kemenes Iván -Varga Péter páros bemutatkozó dolgozata, a Stroboscopa tavaly – nagy meglepetésre – elvitte a díjat Nikolényi és Futaki Spirálja elől. Nagy várakozás előzte meg a szerzők új munkáját, mely mind a kritikusok, mind a rajongók körében osztatlan sikert aratott. A millenniumi Budapesten játszódó Bábel Verme komplex jelrendszerrel átszőtt, misztikus pszichodráma, mely egyszerre jeleníti meg egy nemzet reményeit és aggodalmait egy rohamos gyorsasággal fejlődő világ új évszázadának küszöbén, miközben a magányos főszereplő egyéni tragédiája elevenedik meg a szemünk előtt. Ahogy a földalatti vasút munkásai egyre mélyebbre ásnak, úgy merülünk egyre szédítőbb mélységekbe a szereplők sötét titkaiban.

Kalyber Joe #4-5: Angyalok a pokolban
Írta és rajzolta: Pilcz Roland
(Creative Factory)

Kalyber Joe személyében végre megszületett egy olyan magyar képregényhős, egy olyan hazai sorozat, amire sokan vártunk, amire voltak már mesterséges és önálló próbálkozások, ám egyelőre Pilcz hőse az egyetlen olyan „újkori” képregénykarakter, aki kiállta az eltelt néhány év, és a piac viszontagságainak próbáját. A szerző remek stílusérzékkel vegyíti az egzotikus kalandokat, akciót, drámát és a humort. Izgalmas, olvasmányos és fordulatokban gazdag, Lucas-Spielberg inspirálta meséje lassan de biztosan talál egyre több rajongóra. Pilcz sorozata immár nem csak egy bátor kezdeményezés; Kalyber Joe áttört egy bizonyos képzeletbeli gátat, és megnyitotta az utat a populáris, de nem igénytelenül kommersz, a könnyeden szórakoztató, mégsem hiteltelen akciókkal vagy olcsó poénokkal bélelt alkotások számára. A Kalyber Joe érték, biztos pont a hazai képregények között.

Pestblog.hu
Írta: Mikó Csaba és Ábrai Barnabás
Rajzolta: Ács Zsolt
(Roham kiadó)

A nyugati képregényeknél alkalmazott munkamegosztáshoz hasonlatos, hazai manufaktúrában készült Pestblog.hu korunk Budapestjén játszódó, izgalmas, kis magyar szürrealista munkája. A főszereplő az igazi nép egyszerű gyermeke élete nagy döntései előtt, a felnőtté válás kapujában áll, amikor is izgalmas felfedezést tesz egy titkos budai alagútban. A képregény hangneme megkapóan közvetlen, ám stílusa csapongó, így könnyen eltévedhetünk olvasása közben. A különböző karrierlehetőségekhez, életstílus és létfilozófiai kérdésekhez utat mutató nőszemélyek között őrlődő főhőssel könnyen azonosulhatunk, noha a sok körítésbe, a halmokban álló szövegbuborékokba majd belefullad szegény, magával rántva az olvasót is. Bár a kiadvány bölcsen nem ígér folytatást, az olvasó mégis reménykedik, hogy a beszélő majom hamarosan még több nemzetközi összeesküvést tár fel előttünk.



 


 

 

 

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!