Alice Walker nem engedi kiadni Izraelben könyvét

Valuska László | 2012. június 21. |

Nem járul hozzá Pulitzer-díjjal jutalmazott, Kedves Jóisten! (The Color Purple) című regényének új, héber nyelvű kiadásához Alice Walker afroamerikai író- és költőnő, így tiltakozva Izrael palesztinokkal szembeni bánásmódja ellen.

Az izraeli Yediot Books nevű kiadónak írt levelében Walker úgy fogalmazott, Izrael apartheidet gyakorol. Indoklása szerint amíg az ország nem változtat a politikáján, addig nem járul hozzá műveinek helyi megjelentetéséhez.

Az évek óta palesztinbarát aktivistaként is tevékenykedő Walker tavaly rajta volt azon a flotillán is, amely - végül sikertelenül - megpróbálta áttörni az izraeli blokádot a Gázai-övezetben.      

Az 1930-as évekbeli Egyesült Államok déli részén élő fekete női lakosság életét bemutató, Kedves Jóisten! (1982) című regény korábban már megjelent héber nyelven. Walker 1983-ban kapta meg írásáért a Pulitzer-díjat, az író a díj első női és első afroamerikai nyertese.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.