Hírek regény 2008

Afrikai-kanadai író nyerte a Commonwealth-díjat

.:wendy:. | 2008. május 20. |
Két olyan történet nyerte az idei Commonwealth-írók díját, amely a volt angol birodalom és a gyarmatok elfeledett történeteivel foglalkozik. Egy afrikai-kanadai író, Lawrence Hill The Book of Negroes című regénye nyerte meg a fődíjat. A regény egy maláj nő igaz rabszolgatörténetét dolgozza fel. A legjobb elsőkönyvesnek járó díjat Tahmima Anam fiatal írónő A Golden Age című regénye nyerte meg, amely a bangladesi háborúról szól.

A díjat 1987-ben alapították, előző nyertesei között van Rohinton Mistry, Peter Carey és JM Coetzee is. Tavaly Lloyd Jones Mister Pip című regénye nyert, amelyet később a Booker-díjra is jelöltek. A Commonwealth-díjra esélyes lehet minden angolul író és a Commonwealth 53 államából származó szerző. Régiónként előversenyeztetik a regényeket, így végül Afrika, Kanada és a Karibi világ, Európa és Dél- Ázsia és Délkelet- Ázsia és a Csendes- óceán déli részéről kiválasztott egy-egy könyv kerül mindkét kategóriában (legjobb könyv, legjobb első könyv) a végső zsűri elé.

Érdemes elgondolkodni azon, hogy a díj egyáltalán fennállása és azt sorra megnyerő regények tematikája még mindig jórészt a volt Brit Birodalom történetével és a koloniális idők hatásaival foglalkozik, a téma még mindig annyira élő, és úgy tűnik feldolgozatlan, hogy 2008-ban is sorra jelennek meg az ilyen tematikájú regények. Érdemes összevetni ezt Rushdie kijelentésével, amelyet magyarországi látogatásakor is tett, miszerint a kolonializmus kérdése ma már nem érdekes (igaz ő ezt csak Indiára vonatkoztatta.)




Lawrence Hill a tízezer fonttal járó díj átvétele után Fokvárosban arról beszélt, hogy azért is jó Dél-Afrikában átvenni a díjat, mert a könyv a történelem egy olyan mostohán kezelt részletével foglalkozik, amely a dél-afrikaiaknak is fontos. "A főszereplőm utazása Afrikából Kanadába és utána vissza Afrikába az elnyomásból való kiszabadulást jelképezi." A regény egyelőre csak az Egyesült Államokban jelent meg, ott is teljesen más címmel (Someone Knows My Name), mert az amerikai kiadó szerint az eredeti címben szereplő 'néger' kifejezés sértő. A szerző azt is elmondta, hogy nem egyedül a címmel volt baja a kiadónak, szerintük a regényt azért is lesz nehéz kiadni Angliában mert a témája a feketékkel foglalkozik, ebből pedig az következik, hogy az angol kiadók többsége leegyszerűsíti azzal, hogy ez egy amerikai "fekete történet", pedig a könyv ennél sokkal összetettebb.

A regényt meghívták a Buchkingham palotába, hogy a királynő és illusztris társaság előtt tartsanak belőle felolvasást. Több korábbi nyertes szerző visszautasította már ezt a felkérést monarchia ellenességük miatt, de Hillt nem zavarja a másoknak kényes politikai helyzet, hogy a Commonwealth vezetőjének kell felolvasnia. "Szerintem ez vicces lesz, hiszen a főszereplőm is találkozik a Brit Birodalom vezetőjével a regényben, hogy kifejezze tiltakozását a rabszolgaság ellen."



TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.