A hatalom kontroll nélkül rombol, és a politika megváltoztatja az embereket – vélekedett Csepeli György, szociológus, szociálpszichológus, egykori államtitkár, akinek A hatalom anatómiája című kötete az Ünnepi Könyvhétre időzítve jelent meg a Kossuth Kiadó gondozásában. A könyvbemutatón jártunk.
A könyv aktualitása miatt sokan voltak kíváncsiak a keddi bemutatóra, melyen A hatalom anatómiáját A. Gergely András az MTA Politikai Intézetének tudományos munkatársa mutatta be. Kiemelte, hogy mennyire találó a címben az anatómia szó használata, hiszen a könyv mindent feltár a politikáról, pont úgy, mint egy orvosi kézikönyv, mely terápiás javaslatokat is kínál arra, hogyan gyógyíthatnánk meg a beteg politikát. Ehhez kapunk a szerzőtől egy politikatudományi bevezetést, hogy részletesen megismerhessük az elméleti hátterét a politikának, de ne érezhessük azt, hogy a politika nem más, csak száraz eszmefuttatások láncolata. Éppen ezért Csepeli egy példatárat is ad az olvasónak, hogy empirikus adatok alapján is megismerhessük a politikai színpadot és a színészeit a reflektorfényben. Ez a tagolás biztosítja a könyv sikerét, mert az anatómiai részletesség mellett egyúttal kézikönyv is a betegségtől sújtott társadalomhoz.
Csepeli György államtitkárként, később közpolitikai igazgatóként nyolc évet töltött a magyar politikai életben. Ezek az évek inspirálták, hogy a kezdetben elektronikus tananyagból könyv szülessen. „A 49-es villamoson utaztam egyik reggel, mikor csörgött a telefonom, hogy elvállalom-e a pozíciót. Volt 6-8 órám dönteni”– emlékezett vissza, hogyan is került bele az aktív politikai életbe. Állítása szerint a hatalom kontroll nélkül rombol, és a politika megváltoztatja az embereket. Csepeli úgy értékeli saját helyzetét, mintha egy kábítószerfüggő lenne, és a politikai hatalom a drog. Komoly hiányt hagy maga után. „Kikerültem a hétköznapi életből, úgy, hogy nem vettem észre, a körülöttem lévők szóltak, hogy más lettem”. Ő úgy dolgozta fel, hogy évekig írta a most megjelent könyvet, amelynek véleménye szerint pont így lesz különleges ereje. Nem szabad elfelejteni, hogy a politika nem más mint egy gyors vonat, amely állítása szerint nagyon szalad. Az ember pedig gyarló, kapzsi módon többet akar, és a politikai hatalomból éppen ezért soha nem elég, nem szabad bízni senkiben, mondta.
Vajon mit látunk, ha elolvassuk a könyvet, egy kaleidoszkópot a politikáról, vagy valami mást esetleg? „Ez egy röntgenkép, ami rákot mutat” – válaszolta Csepeli György a kérdésre. Szerinte a recept, amivel rendet lehet tenni, már megszületett. Széchenyi István írásában, a Hitelben van a kulcs, amely segít abban, hogy felülkerekedhessünk a problémákon. Csepeli György azt reméli, hogy A hatalom anatómiája diskurzust vált ki a társadalomban, és így elkerülhető az általa megjósolt földrengés.
Szerző: Fokvári Dóra