A mindenség szerelmese - Juhász Ferencre emlékeznek a PIM-ben

.konyvesblog. | 2016. április 06. |

(Kép forrása)

A Petőfi Irodalmi Múzeum április 11-én, a költészet napján a két korszakos költőt, József Attilát és Juhász Ferencet köszönti. "A költőnek meg kell építenie a maga világegyetemét" - vallotta Juhász Ferenc, így az egész napos eseményen az ő teremtett sorai, versei, képei kerülnek fókuszba.

"Ki tudná pontosan elmondani egy költő, vagy egy költészet eredet-kezdetét? Én hiszem, hogy a költői sors: küldetés. De hol és mikor határoztatik el, vagy döntődik el, hogy az idő egy pontján megszületik egy ember: aki énekelni fog? Már az ősökben, vagy a szülők szerelmében?" - kérdezi Juhász Ferenc Az eredetről és küldetésről című prózai írásában. Számára a költészet volt egész életében a levegő, életének minden szakaszában, helyzeteire, kapcsolataira a líraiság, a költészet teremtő ereje volt az egyetlen válasz.

Már nagyon korán felismerték tehetségét, Hatvany Lajos Ady Endre és József Attila nagyságához hasonlította. Számára József Attila szellemi előd, lélek-rokon volt, akihez mindig hűséges maradt. "Miért nem ismerhettem őt, hogy odaadjam neki minden hűségemet? Azt mondják, szerette dúdolgatni: >Árvából lesz jó katona, mert nincs annak pártfogója.< Árva, árva József Attila, de nagyon szeretem én a Te vallomásos nagy életedet. Te írtad: >Én nem csalódom - minden szervem óra, mely csillagokhoz igazítva jár.< Az én szívem, mint az óra, a Te szívedhez igazítva jár. Bevallom büszkén."

A PIM-ben április 11-én délelőtt az "Írás az ünnep szívére" címmel középiskolásoknak szóló rendhagyó irodalomórát tartanak. Ezen Tarján Tamás irodalomtörténész, Havas Judit előadóművész és Sirokai Mátyás költő segítenek közelebb jutni a juhászi líra megfejtéséhez, miközben a diákok közelebbről ismerhetik meg a '60-as, '70-es, '80-as évek hazai irodalmi életét, meghatározó alkotóit. Délután "Játszótárs-keresés" címmel - a PIM a "Művész-barátságok" sorozatába bekapcsolódva - a költői életmű és a képzőművészet egymásra hatása, vizualitás és verbalitás összefüggései kerülnek előtérbe. Konok Tamás festőművész emlékezik a költő-barátra, az általa készített Juhász Ferenc-portré keletkezéstörténetére. A programon egy igazi szenzáció is várható: a kortárs magyar festészet jelese, Fehér László Juhász Ferenc portréját mutatja be és emlékezik a tisztelt költőre. A beszélgetést Jovián György festőművész vezeti.

Az eseménysorozatot a "Mondani, halálig" című irodalmi est zárja, melyen olyan barátok, pályatársak, egykori munkatársak emlékeznek Juhász Ferencre, mint Ágh István költő, Csányi Vilmos etológus-író, Kántor Péter költő, Lator László költő, Zalán Tibor költő. A vetítéssel, zenével egybekötött programon Galkó Balázs színművész tolmácsolja Juhász Ferenc verseit. Az esten a Vujicsics együttes lép fel.

A rendezvényre a belépés ingyenes, még több információ ITT olvasható.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél