A Harry Potter-rajongók nem Trumpra szavaznak

.konyvesblog. | 2016. július 27. |

jkr.jpgJK Rowling tavaly decemberben a Twitteren posztolt arról, hogy Donald Trump sokkal rosszabb, mint Voldemort. Egy új tanulmány szerint, ami a PS: Political Science and Politics nevű folyóiratban jelenik meg, nem Rowling az egyetlen Potter-hívő, akinek baja van a republikánus elnökjelölttel. A tanulmány arról szól, hogyan befolyásolják az emberek politikai preferenciáit az olvasmányélményekből megtanult leckék, tanulságok.  Diana Mutz, a Pennsylvania Egyetem kutatója arra jutott, hogy azok az emberek, akik Harry Potter-könyveket olvasnak, hajlamosabbak nem szeretni Trumpot. Amikor Mutz megvizsgálta az eredményeit kor, nem, iskolázottság vagy épp az ideológia szempontjából, akkor is ugyanerre jutott, amiből  azt a következtetést vonta le, hogy a széria által középpontba helyezett témák, mint például a tolerancia vagy a testi és lelki erőszak elutasítása, talán megmagyarázhatja az összefüggést a könyvek és a Trump-utálat között.  

Azok, akik tisztában vannak a sorozat jó a rossz ellen narratívájával, Trumpban ráismerhetnek a gonoszra. (Esetleg Gilderoy Lockhartra harminc évvel később - a szerk.) Mutz a tanulmányában arról ír, hogy a Potter-könyvek főszereplői folyamatosan védik a varázslóvilág kívülállóit, a Harry és barátai által megtestesített jó harca a Voldemort által megtestesített gonosszal pedig a csoporttisztaság fontosságából fakad. Innen már nem nehéz eljutni Trump olyan nyilatkozataiig, mint a muszlimok Amerikába utazásának ellehetetlenítése vagy a fal a mexikói határon.

voldemort-trump-162062.jpg(kép forrása)

A kutatásban 1142 válaszadó vett részt: a 2014-ben indult felmérés kezdetben még csak a HP-könyvek iránti kapcsolatukat vizsgálta, ám 2016-ban arra kérték őket, hogy egy nullától-százig skálán értékeljék Donald Trumpot. Míg a HP-filmek ismerete nem jelezte jelentősen a Trumppal szembeni érzéseiket, a könyvek elolvasása igen. Ez valószínűleg azért lehet, mert a különböző médiumokban különbözőképpen jelenik meg a tolerancia témája.

A tanulmány szerzője reméli, hogy Harry Potternek sikerül majd megállítania a Halál Donaldját és újra naggyá tennie Amerikát a világ szemében, épp úgy, ahogy a varázslóvilágot megszabadította Voldemorttól, de arról is ír, hogy eredményei az első bizonyítékai annak, hogy egy fikciós történet hatással lehet a politikai preferenciákra.

Forrás: Atlantic

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.