A Booker-díj szervezői cáfolták a hírt, ami szerint Atwood az idei győztes

.konyvesblog. | 2019. szeptember 18. |

atwood_3.jpg

Miután megjelent egy Twitter-poszt arról, hogy egy könyvesbolti matrica alapján Margaret Atwood új regénye kapta idén a Booker-díjat, a szervezők közleményben tették világossá, hogy a zsűri még nem döntötte el, ki lesz a nyertes.

Matthew Sperling író és akadémikus hétfőn egy megnevezetlen könyvesbolt polcáról posztolt fotót a Twitter-oldalán, amellyel meglehetősen nagy botrányt kavart. A képen Lucy Elmann regénye szerepelt, rajta egy matricával, amely azt hirdette, hogy a könyv felkerült a Booker-díj rövidlistájára, mellette pedig a Testamentumok volt látható. A bökkenő csak az volt, hogy A Szolgálólány meséjének folytatására viszont egy olyan matricát tettek, amely azt hirdette, hogy az a 2019-es Booker-díj győztese. „Ne gondoljátok, hogy már feltehetitek a matricát, srácok…” – kommentálta a fotót Sperling.

booker_hir.png

Bár a Testamentumokat sokan egyértelműen az 50000 font jutalommal járó elismerés esélyesének tartják, a verseny még közel sem zárult le, hiszen a zsűri még nem hozta meg a döntését. A szervezők éppen ezért hangsúlyozták, hogy nem szabad hinni a képnek, hiszen csak október 14-én fog kiderülni a győztes neve, így ez a könyvesbolti incidens nem a valóságot tükrözi. Szerintük csak annyi történt, hogy a kiküldött matricákból véletlenül rosszat ragasztottak Atwood könyvére. Hogy pontosan melyik könyvesboltban történt az eset, még nem derült ki, de az ígérik, levetetik majd a téves címkét.

Szeptember elején derült ki, hogy kik szerepelnek idén a rövidlistán. A Testamentumok mellett még öt könyv van versenyben a díjért, köztük Salman Rushdie Don Quijote-parafrázisa és Elif Shafak isztambuli szexmunkásokról szóló könyve is. Atwood új regényének első fejezetét egyébként ITT tudjátok elolvasni. 

Forrás: The Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.