Hírek könyv thompson

Az igazság Hunter S. Thompsonról

.:wendy:. | 2007. október 21. |

A Hunter S. Thompson rajongók figyelmébe ajánljuk, hogy két könyv is megjelent ebben a hónapban az Egyesült Államokban a gonzó létrehozójáról, ezzel is erősítve a 2005-ben öngyilkosságot elkövető író körül kialakult mitológiát.

Az első, Gonzo címmel az Ammo Books kiadásában a Thompson hagyatékában található fotókat tartalmazza, amelyek eddig csak korlátozottan, egy drága gyűjteményes kiadásban jelentek meg. A képek most a nagyközönség számára is elérhetőek lettek. A könyv előszavát Johnny Depp írta.

A másik könyv a Rolling Stone magazin alapító szerkesztőjének, Jann Wennernek és Corey Seymournak - akit csak úgy emlegettek, hogy ő volt Thompson csicskása a magazinnál - a közös munkája. A könyv címe Gonzo: The Life of Hunter S. Thompson (Gonzó: Hunter S. Thompson élete) és mint Wenner elmondta, azt a Voltaire-i idézetet követték, amit Thompson is gyakran emlegetett, miszerint "az élők tiszteletet érdemelnek, a halottak csak az igazságot" (angolból saját fordítás). És az igazság az, hogy Thompson jóval azelőtt kiégett már, mint véget vetett az életének. A '70-es évek végére gyakorlatilag elérte pályája csúcspontját, megírta főművét, és a '80-as és '90-es években nem tett mást, mint mindenféle bérmunkákért kajtatott, hogy megkeresse a szükséges drogra a pénzt.

A szerzők szerint, ha a gonzó drog- és alkoholfogyasztásra ösztönözte volna is a fiatalokat, ez mégsem az író hibája. Thompson egy új irodalmi műfajt alkotott, amely mégsem merőben új, hiszen gyökerei évezredes hagyományokon alapulnak, maga a technika régóta ismert és használt: az események középpontjában az író van, az objektív leírások helyett a belső élmények és az egyéni látásmód a fontos.

A könyv nem szépít, nem hallgatják el Thompson hibáit: nőgyűlöletét és homofóbiáját, azt hogy rendszeresen verte a feleségét, és hogy milyen nehéz volt a kapcsolata meleg öccsével, akit nem volt hajlandó meglátogatni a kórházban, mikor az AIDS-ben haldoklott. A kellemetlen részletek ellenére a könyv mégis fontos adatokkal szolgálhat a Thompson recepció számára.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.