Több mint nyolcezer méterrel az óceán felszíne alatt sikerült egy ausztrál és japán tudósokból álló csoportnak lefilmeznie csigahalakat Japán délkeleti partjainál, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.
A Pseudoliparis nemzetségbe tartozó csigahal mind ez idáig ismeretlen fajtáját az Izu-Ogaszavara ároknál, 8336 méteres mélységben észlelték a kéthónapos expedícióra indult kutatóhajó megfigyelőkamerái.
Alan Jamieson, a kutatóexpedíció vezetője azt mondta, a csigahal a többi között úszóhólyagjai és szálkái elvesztésével alkalmazkodott a mélytenger körülményekhez, valamint azzal, hogy zselés réteget növesztett maga köré.
Néhány nappal azt követően, hogy a csigahalat lencsevégre kapták, a tudósok két másik, a Pseudoliparis belyaevihez tartozó csigahalat is észleltek Japán partjainál, 8022 méter mélyen. Ilyen mélységben a nyomás 800-szor nagyobb, mint az óceán felszínén. A fiatal csigahalak rendszerint mélyebbre merészkednek az óceánban, mint az idősebbek. Jelenleg a csigahalaknak több mint 400 fajtáját ismerik.
A mélytengeri élővilágról ezeket a könyveket ajánljuk.
Gianumberto Accinelli: Utazás a mélybe - Ismerd meg a tenger élővilágát a felszíntől a tengerfenékig
A különleges, vertikális formátumú könyv a tenger élővilágát úgy mutatja be, mintha mi magunk is alámerülnénk a mélységekben. A lapok szélén látható méterbeosztás a tengerszint alatti mélységét jelzi, sőt, emellett a tenger színének változása is izgalmas kiegészítője és érzékeltetője a merülési körülmények változásának.
Sipos Emese, Jennifer Taylor: Az óceánok atlasza
Tematikus oldalak: a tengerek eredete, geológia, árapály és hullámok, a tengerek természeti erőforrásai, élet a tengerpart mentén és még sok más téma - több száz grafikus ábrával. Az óceánokat és tengereket bemutató oldalak: az új térképek közelről mutatják be az egyes tengereket a tengerfenék tulajdonságaival, valamint a szélességi és hosszúsági körökkel együtt.