Stephen King: 11/22/63 (részlet)

.konyvesblog. | 2012. december 02. |

Az Európa Könyvkiadó karácsonyra jelenteti meg Stephen King legújabb regényeinek egyikét, a 11/22/63-at. A szokatlan cím 1963. november 22-re, azaz John F. Kennedy meggyilkolásának időpontjára utal, amely a huszadik század egyik legnagyobb amerikai traumája volt – a Pearl Harbor elleni támadás és a Világkereskedelmi Központ lerombolása mellett. King regényében a főszereplőnek – egy átlagos, amerikai kisváros angoltanárának – lehetősége van visszamenni a múltba, és megakadályozni a gyilkosságot.

Stephen Kingnek már 1972-ben eszébe jutott a történet ötlete, azonban akkor nem volt elég szabadideje a szükséges kutatómunkához, és még túl közelinek érezte a gyilkosságot, túl frissnek a sebet, amelyet okozott. Végül évekkel később vágott neki a munkának, és 2011-ben megjelent regényét a New York Times és a Las Vegas Review-Journal is beszavazta a tavalyi év legjobb művei közé. Sőt a Las Vegas Review-Journal szerint a 11/22/63 az elmúlt tíz év legjobb King-könyve.

Stephen King kiterjedt életművére jellemző, hogy még a nem egymás folytatásaként megírt kötetekben is felbukkannak korábbi könyvek, novellák szereplői. Világa összefonódik, történetei többnyire Maine államban játszódnak, szereplői keresztezhetik egymás útját. A 11/22/63 sem mentes az ilyen utalásoktól: a főszereplő 1958-ba érkezik vissza, és ellátogat Derrybe, ahol King Az című regénye játszódik.

A 11/22/63 egy nagyszabású thriller. Stephen Kingnek, aki nagyon sok könyvet és újságcikket olvasott el a Kennedy-gyilkosság témájában, határozott véleménye van a két legfontosabb, máig megválaszolatlan kérdéssel kapcsolatban: Lee Oswald húzta-e meg a ravaszt, és ha igen, ő volt-e az egyedüli tettes. Azonban utószavában óva int attól, hogy az olvasó a történetet egyértelmű igazságnak tekintse. King nem gyárt összeesküvés-elméleteket, csupán egy izgalmas, időutazós kalandot mutat be az olvasónak.

Az Európa Könyvkiadó két kötetben, Szántó Judit fordításában jelenteti meg 2012 decemberében a 11/22/63-at. RÉSZLET itt>>

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.