Mi köze a kis hableánynak a manipulatív főnökhöz?

.konyvesblog. | 2017. július 08. |

Éld át és értsd meg a terápiát! - Pszichorendelés könyvben! Mira rejtélyes csomagot kap, ezzel különös egybeesések sora veszi kezdetét... Mi köze a halsütöde logójának a hányattatott szerelmi élethez? És a kis hableánynak a manipulatív főnökhöz? Hogy válhat egy bársonyboleró megsemmisítő fegyverré egy szülő kezében? Hogy vértez fel egy jó barát egy krokodillal, és a még ennél is rettenetesebb üveggolyókkal szemben?

Böhönyey Márta, Tóth Melinda: Mira - Így váltsd meg a világod!

Expert Books, 2017, 284 oldal, 3490 HUF

 

 

A népszerű pszichológusduó első, formabontó könyvében Mira regényes életét nyomon követve bepillantást nyerünk a terápia hagyományosan zárt ajtaja mögé, hogy aztán a regényben olvasottak tudományos hátterére is fény derüljön. A kapott támpontok alapján saját életünkben is beazonosíthatjuk azokat a sokszor észrevétlen önsorsrontó beidegződéseket, amelyek miatt újra meg újra hasonló nehézségekbe ütközünk. A mű nem csak abban segít, hogy jobban megértsük magunkat, hanem abban is, hogy a gyakorlati útmutatót követve megszakítsuk ördögi köreinket. Ha tetszett a könyv, látogass el az előadásokra! Ha tetszettek az előadások, olvasd el a könyvet!

Mutatunk egy részletet a könyvből:

Míg anyu a vagyonokért vásárolt ellenállhatatlan köves blúzomat mosta, amihez csak ő ért, elkezdtem a régi cuccaim közt matatni, míg rá nem találtam a rég nem látott kedvenc mesekönyvemre, amiből négy- és nyolcéves korom közt minden áldott este fel kellett valakinek olvasnia. Ahogy forgattam az elsárgult lapokat, belém hasított a felismerés, hogy valójában én vagyok Süsü, a sárkány! Épp úgy eltérek a családi elvárásoktól, mint Süsü a sok hétfejű rokonától, és ráadásul nagy otromba is vagyok, különösen, ha tekintetbe vesszük, hogy Gabi még egy gyerek megszülése után is tartja az alakját.

– Miruskám, én ezt most kimostam, de jó lenne, ha a jövőben nem vásárolnál több ilyen hordhatatlan ruhadarabot! Mennyibe került ez?

– Nem mindegy, anya, mindenképpen nagyon megérte az árát, olyan gyönyörű, nem?

– Nagyon… – mondta anyu nyilvánvaló lekicsinylő iróniával –, és moshatatlan – éreztem, hogy ez lesz a kulcsszó, ha apu valahol itt motoszkál a közelben, és lőn:

– Miért anyáddal mosatsz már megint, és amúgy is, nem árt olyan ruhaneműt vásárolni, ami többszöri használatra alkalmas, minthogy tisztítható – szólt az Úr hangja.

– És remélem, spórolsz azért! – kapott vérszemet anyu, nem mintha biztatni kéne. – Matyival raktok félre? Ő mennyit ad bele? Remélem, nem te pénzeled!

– Jaaaaaaaaaaajj, anyuuu! Hogy pénzelném már én, van rendes állása. Bankban dolgozik, ti aztán életetekben nem láttatok annyi pénzt egy összegben. – Na, remek. Megint visszatámadtam. Ezért Lilla körmöst adna. Ahogy erre rájöttem, egyidejűleg feltűnt, hogy aput és anyut egyaránt sikerült megbántanom. Mint egy lassított felvétel, láttam, ahogy felpaprikázott visszatámadásba kezdenek váltani. Most kéne észnél lenni. – Jajj, bocs, nem úgy gondoltam. – Folytattam. – De nagyon rosszul…

– Hát igen, vécépapírból mindig több fogy, mint Shakespeare-ből! – Apu visszatérő fordulata ez, ha silány, de népszerű tévéműsort, tömegterméket, munkát stb. akar plasztikusan ábrázolni. Egyben magát bevédeni a vélt támadások ellen. De nem hagytam magam eltéríteni.

– Tehát még egyszer. Ne haragudjatok, nem úgy gondoltam, tudom, hogy értékes munkát végeztek függetlenül attól, hogy mennyire fizetik azt meg, de nem is erre akartam volna kilyukadni. Annyit akartam csak mondani, hogy rosszulesik, hogy duplán is hülyének néztek, egyrészt, hogy nem tudok bánni a pénzzel, másrészt, hogy olyan csávót választok, aki kihasznál, és ez még fel sem tűnik.

Szó bennszakad, hang fennakad. Hatásszünet. Ilyet sem láttam még egyiknél sem, hogy ne tudnának szóhoz jutni, vagy hogy keressék a szavakat.

– Macikám, senki nem néz téged hülyének – vette fel a fonalat apu.

– Jajj, hát csak úgy sajnállak, hogy olyan sokat dolgozol, és nem akarom, hogy kidobáld a pénzt hülyeségekre.

– Hadd vegyen a gyerek magának olyat, ami neki örömöt okoz! Tudjuk, hogy milyen Mirus ízlése, szeret kályhacsőbe öltözni, na! – A kályhacső egy 15 éves koromban vett egyenes vonalú fekete cipzáras felsőm fedőneve, amit azóta is kitartóan fel-felhoz, ha szerinte előnytelen ruhadarabot viselek.

Addig észre sem vettem, hogy anyu nincs velünk, míg elő nem tört a gardrób felől egy püspöklila bársony bolerót lengetve maga előtt.

– Nézd csak, mit találtam neked, a Jegenye néni hozta, a lánya küldte neki, tudod, aki Németországban él, az a közgazdász.

– Anya, neeeeeeeeeeeeee! – hőköltem hátra, miközben hevesen ráztam a fejem. – És az nem közgazdász, hanem közös képviselő! – Itt már röhögtem is.

– Dehogynem, nem is ismered! De nem próbálod legalább föl, olyan szépen kiemelné az arcocskádat, és eltakarná a felkarod, nem kéne már harmincéves kor felett ilyen meztelenül járni.

– Meztelenül, mi? Dagadt a felkarom, valld be!

– Nem olyan vészes, de azért már illene eltakarni. – Itt elpattant valami.

– Na, anyu, ez az, itt a valódi ok, amiért nem tudom fogadni a bókokat és értékelni magam! Hogy egyszer-egyszer megdicsérsz, aztán odaszúrsz, és azt érzékelteted, hogy csúnya vagyok!

– Nem vagy te csúnya! Egyébként sem kell mindenkinek világszépének lenni!

– Nem is várom, hogy folyton engem dicsérgess, én sem gondolom, hogy tökéletes lennék, én is utálom a felkarom, de nem kell mindig az orrom alá dörgölni!

– Jaj, hát normális ez a harmincas éveidben! Én ekkor már két gyerek anyja voltam, és nem vettem meg azt a csodaszép rózsaszín pörgős szoknyás ruhát sem, mert tudtam, hogy ez ebben a korban már nem való, pedig még most is fáj utána szívem.

– Remek, hozd még elő a két gyereket is! Mondd inkább ki, hogy selejtes vagyok, és ne vesződj a részletekkel!

– Nem vagy selejtes, épp ezért találhatnál már egy normális embert!

– Igen, elmehetnél például táncházba „szórakozóhelyek” helyett, vagy hogy mondjátok! – kapcsolódott be apám, érezhetően idézőjelben alkalmazva a szórakozóhelyek szót, mintha valami teljesen abszurd dologról beszélne.

– Jó, hogy mondod, Laci! Állandóan isztok Pirikével! Nem is vagytok magatoknál, bárki bármit megcsinálhat veletek! Ezért sem kéne meztelenül járni. Nincs benned semmi félelemérzet?! Nem szégyelled magad? Harmincéves elvileg felnőtt nőként?!

– Jaj, nő, ne röhögtess már, még a ruháit se maga mossa! Van mit ennetek? Szoktál kenyeret venni?

– Nem, apa, éhezem, csak akkor eszem, ha ide jövök hozzátok kéthavonta egyszer. Azért is hízom, mint azt anyu észrevételezte.

– Hát, nem kéthavonta kéne! – csatlakozott anyu. – Sose látlak már! Matyi szüleinél milyen gyakran vagytok?

– Kicsit gyakrabban, ebben közrejátszik, hogy egy utcában lakunk, és nem kell másfél óráig utazni hozzájuk keresztül a városon. – Ezzel egyidejűleg a tűrőképességem határára értem. – Na jó, én ezt nem bírom tovább…

– Nem valami elegáns, el lehetne viselni a kritikát. – És már kapta is le a polcról a kedvenc ókori filozófusának bölcseleteit apu, hogy egy vonatkozó idézetet szúrhasson be a veszekedés ezen pontján.

– „Ki szarral hadakozik, szaros lészen az maga is” – B a l a s s i1 – hangsúlyoztam ki artikuláltan, felnyalábolva a cuccaim – a boleró maradt –, és bevágtam magam mögött az ajtót.

Itt pedig egy hosszabb részletet is elolvashattok:

részlet_mira_2.doc by konyvesblog on Scribd

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!