Horthy Miklós felesége, menye és unokája társaságában
1944 októberében Németországba hurcolták Horthy Miklóst, feleségét, menyüket, unokájukat, valamint a személyzet néhány tagját, és jó másfél évig egy bajor kastélyban hadifogolyként őrizték.
Horthy Miklósné: Napló 1944-45
Libri Könyvkiadó, 2015, 200 oldal, 3490 HUF
Horthy Miklósné ennek az időszaknak az eseményeit három vékony, kézzel írt naplókötetben rögzítette, melyek évtizedeken keresztül hevertek elfelejtve Portugáliában, majd egy dél-angliai garázsban. „Holnapután lesz három hete, hogy idehoztak minket” - így kezdődik az első füzet 1944. november 6-án, a harmadik kötet utolsó bejegyzése pedig 1945 decemberi keltezésű.
A fogság másfél éve alatt személyes, esetenként intim hangvételű bejegyzések születtek Horthyné tollából, melyeket nem a nyilvánosságnak szánt, visszafogottságukból, a politikai témák kerüléséből ugyanakkor arra lehet következtetni: tartott attól, hogy a feljegyzések még a háború alatt illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Bern Andrea történész, a kötet szerkesztője szerint a „napló történetileg egyik leglényegesebb információja épp ez a kitartó hallgatás”. A német fogság idején „tudatosan tartózkodott a férje és fia közéleti tevékenységére vonatkozó megjegyzésektől”, és ez nem változott akkor sem, amikor Horthy amerikai vizsgálati fogságba került
- írtuk korábban a kötetről, mely a volt kormányzó, Horthy Miklós feleségének nézőpontjából követi végig a család hadifogságának, és korai emigrációs időszakának eseményeit: az SS őrizetben töltött hónapokat, az amerikai hadsereg érkezését, és Horthy Miklós vizsgálati fogságát. A kötet előszavát Horthy István Sharif, a kormányzó unokája írta.
Horthy István újszülött fiával, 1941 januárjában
Horthy Miklósné és unokája a weilheimi ház teraszán, 1945 nyaránHorthy Miklósné
Olvass bele a kötetbe: