Horthyné: Mennyi borzalmat élhettek át, akik ott maradtak!

Horthyné: Mennyi borzalmat élhettek át, akik ott maradtak!

.konyvesblog. | 2015. november 17. |

horthyne1.jpgHorthy Miklós felesége, menye és unokája társaságában

1944 októberében Németországba hurcolták Horthy Miklóst, feleségét, menyüket, unokájukat, valamint a személyzet néhány tagját, és jó másfél évig egy bajor kastélyban hadifogolyként őrizték.

Horthy Miklósné: Napló 1944-45

Libri Könyvkiadó, 2015, 200 oldal, 3490 HUF

 

Horthy Miklósné ennek az időszaknak az eseményeit három vékony, kézzel írt naplókötetben rögzítette, melyek évtizedeken keresztül hevertek elfelejtve Portugáliában, majd egy dél-angliai garázsban. „Holnapután lesz három hete, hogy idehoztak minket” - így kezdődik az első füzet 1944. november 6-án, a harmadik kötet utolsó bejegyzése pedig 1945 decemberi keltezésű.

A fogság másfél éve alatt személyes, esetenként intim hangvételű bejegyzések születtek Horthyné tollából, melyeket nem a nyilvánosságnak szánt, visszafogottságukból, a politikai témák kerüléséből ugyanakkor arra lehet következtetni: tartott attól, hogy a feljegyzések még a háború alatt illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Bern Andrea történész, a kötet szerkesztője szerint a „napló történetileg egyik leglényegesebb információja épp ez a kitartó hallgatás”. A német fogság idején „tudatosan tartózkodott a férje és fia közéleti tevékenységére vonatkozó megjegyzésektől”, és ez nem változott akkor sem, amikor Horthy amerikai vizsgálati fogságba került

- írtuk korábban a kötetről, mely a volt kormányzó, Horthy Miklós feleségének nézőpontjából követi végig a család hadifogságának, és korai emigrációs időszakának eseményeit: az SS őrizetben töltött hónapokat, az amerikai hadsereg érkezését, és Horthy Miklós vizsgálati fogságát. A kötet előszavát Horthy István Sharif, a kormányzó unokája írta.

horthyne2.jpgHorthy István újszülött fiával, 1941 januárjában

horthyne3.jpgHorthy Miklósné és unokája a weilheimi ház teraszán, 1945 nyaránhorthyne4.jpgHorthy Miklósné

Olvass bele a kötetbe:

Horthy Miklósné - Napló - Részlet by konyvesblog

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.