Harari: Az emberiség mindig is a poszt-igazság korában élt

.konyvesblog. | 2018. szeptember 26. |

A jeruzsálemi egyetem tanára, Yuval Noah Harari napjaink egyik legszélesebb körben idézett gondolkodója, művei az eladási listák élén állnak (a Sapiensbe ITT, a Homo Deusba pedig ITT tudtok beleolvasni), és állítólag még Orbán Viktor is szívesen olvassa a könyveit. Az Index mindenesetre nem olyan rég interjút készített Hararival, melyben természetesen rákérdeztek arra is, hogy adott-e valaha tanácsokat a miniszterelnöknek. Ezt válaszolta: „Soha nem adtam tanácsot Orbán úrnak, sem vele, sem más magyar politikai vezetővel nem álltam kapcsolatban. Egyébként minden vezetőnek az lenne a tanácsom, hogy ne vezesse félre az embereket a múltról szóló nosztalgikus fantáziákkal. Inkább gondolkodjon komolyan a jövő problémáiról. Az emberiség ma három fő problémával néz szembe: a nukleáris háborúval, a klímaváltozással és a technológiai töréssel. Még ha sikerül is megakadályoznunk a nukleáris háborút és a klímaváltozást, a mesterséges intelligencia (MI) és a biotechnológia együttesen teljesen fel fogja forgatni a munkaerőpiacot, a globális rendet, de még a saját testünket és az elménket is”. A teljes interjúért kattintsatok ide!

Yuval Noah Harari: 21 lecke a 21. századra

Animus Kiadó, 2018, 304 oldal, 4490 HUF

 

Mindez egybevág egyébként azzal, amikor szeptember elején egy beszélgetésen azt fejtegette, hogy a következő évtizedekben a mesterséges intelligencia és a biotechnológia fogja nagymértékben megváltoztatni az életünket. Nem véletlen, hogy a kedvenc irodalmi zsánere a sci-fi, bár hozzátette azt is, hogy szerinte a sci-fi íróknak a mostaniaknál realistább témákkal kellene foglalkozniuk. Harari mindenesetre új könyvében is előretekint, és a világ társadalmait leginkább formáló, és a bolygónk jövőjét legnagyobb valószínűséggel befolyásoló erőket veszi sorra. Egyes részek a technológiára, mások a politikára, a vallásra vagy a művészetre összpontosítanak. Bizonyos fejezetek az emberi bölcsességet ünneplik, mások az emberi ostobaság sorsdöntő szerepét helyezik előtérbe. „Leckéivel” nem kioktatni akar, inkább gondolkodásra serkenteni, és olyan kérdéseket tesz fel, melyek segítenek az olvasónak részt venni a jelent és a jövőt is formáló párbeszédekben. Csak néhány ezek közül:

Mit jelez Donald Trump hatalomra kerülése? Mit tehetünk a járványszerűen terjedő álhírek ellen? Miért van válságban a liberális demokrácia? Isten visszatért? Új világháború közeleg? Melyik civilizáció uralja a világot? A Nyugat? Kína? Az iszlám? Nyitva hagyja-e a kapuit Európa a bevándorlók előtt? Meg tudja-e oldani a nacionalizmus az egyenlőtlenség és a klímaváltozás problémáit? Mihez kezdjünk a terrorizmussal?

Olvassatok bele a kötetbe:

21 lecke_reszlet.17.fejezet... by on Scribd

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.