Általános cikkek évforduló 2011 tar sándor

Tar Sándor ma lenne hetvenéves

.konyvesblog. | 2011. április 05. |

”Eredj már, torkollta le Sallai, ott van a sör előtte, olyankor nem hal meg az ember.” – Tar Sándor ma lenne hetvenéves. Jánossy Lajos jegyzete a Literán.

Valamikor, a Törökfürdő  első lapszámainak egyikébe írtam egy dolgozatot Tar Sándorról, többé-kevésbé szellemesen Tartalomjegyzék címmel hoztam nyilvánosságra. Tar Sándor a napokban lenne hetvenéves. Akkor huszonéves, lendületes, bátorításra sem szoruló irodalomkritikusi ambícióim olyan szerzőket kerestek, akikről úgy gondoltam, lehetőleg a minél konkrétabb, a bennünket körülölelő életproblémákból merítenek költői erőt; keresnek válaszokat, de mindenekelőtt kérdéseket. Ezért került a figyelmem homlokterébe az akkor már régóta foglalkoztató Hajnóczy Péter. Majd Tar Sándor. A kóstolódó ifjúság ars poétikáinak is tekinthetők ezek a szövegek, amelyeket azóta természetszerűleg nem olvastam, de most, ebből az alkalomból előkotortam a „Tar Sándort”.

Ilyen mondatokat találtam benne:

El- és cserbenhagyott nők  és férfiak, családjuktól, munkahelyüktől megfosztott szerencsétlenek téblábolnak a gyom verte kertek, a panel félszobák, a rideg iparcsarnokok, a befejezetlen házak között. […] Tarnál a szegénység, mert mondjuk ki, hogy már-már mániákusan erről ír, ontológiai állapot, a társadalmi minőségen túlterjeszthető alapélmény. Ekképp szövegeinek társadalmi beágyazottsága nem jelenti a szöveg elrekesztettségét, vagy korlátozottságát. Többek között ezért is nem szociográfia. […] Ugyanakkor a szövegek sötét alapszínét Tar majd mindig szelíd iróniával, olykor humorral árnyalja, teszi több rétegűvé.

TOVÁBB

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.