Általános cikkek mese pályázat múzeum btm

Szokolai Lili: A bátor kis kövikígyó

.konyvesblog. | 2018. szeptember 05. |

sarkany.jpg

Szívmelengető középkor című kiállításához kapcsolódóan mese- és novellaíró pályázatot hirdetett a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum. A gyerekek két korosztályi kategóriában pályázhattak és több kiállítási tárgy közül választhattak (volt köztük oroszlánalakú kályhaláb és mézeskalácsforma a sárkányt legyőző Szent György alakjával – a teljes listáért katt IDE!), ezek köré szőtték történeteiket. A pályázat lezárult, mi pedig itt, a Könyvesblogon megmutatjuk a legjobbakat. A 9-13 éves korosztályban második lett Szokolai Lili  A bátor kis kövikígyó című meséjével.

Szokolai Lili: Kályhamesék – A bátor kis kövikígyó

Az ablakon túl lassan szállingóztak az óriási hópelyhek, a szobát békésen világította be a kályha fénye. Nagyapó – a család nagy mesélője – cifra kályhája mellett üldögélt, miközben unokái körülötte játszadoztak.

- Nagyapó, mesélj nekünk! – kérte Pannika

- Miről meséljek, kicsi tündérkéim?

- Arról a két kígyóról! – mondta Istvánka, és rábökött a legfelső csempére.

- Az bizony nem kettő, hanem három, nézd csak meg jobban!

- Hol a harmadik?

- Itt, a mesében… - mondta nagyapó, s belekezdett egy új történetbe.

A folyóparti kövek között egy szép nyári reggelen siklott történetünk főhőse, Frici, a néma kicsi kövikígyó. Születésnapi ünnepségére igyekezett az óriási tölgyhöz.

- Hol csavarogtál ennyi ideig kisfiam! Hiszen tudod, hogy ma van a születésnapod!

Frici próbálta jelezni, hogy ebben ő nem hibás, mert igazán sietni akart, de ezen a héten azt szerette volna, hogy megdicsérjék, mert minden nap kitakarította a szobáját.

- No, jól van, az a fő, hogy ideértél, induljunk, az ajándékodért, már biztosan nagyon kíváncsi vagy rá!

- Mi lehet az ajándékom? – gondolkozott Frici.

Bekötötték a szemét, és megfogták a szülei elől, hátul, hogy még ne is sejtse, merre mennek. Egyszer csak levették a kendőt a szeméről, s Frici ámulva nézett szét.

Egy varázsló lakásában voltak, körülöttük sok-sok üvegcse sorakozott a polcokon.

Váratlanul megkérdezte tőle egy kunkori sapkás varázsló:

- Milyen hangot kérsz? Van magas, vékony, átlagos, mély, öblös, játékos, kedves, udvarias, mérges, fáradt, vidám, szomorú, és ezek keverékei?

Frici eltátotta a száját, és ajka mozgatásából azt lehetett leolvasni, mintha mondaná, ha tudná: Azt a mindenségit!

Gondolkodóba esett, melyiket válassza, s aztán hogyan mondja el. Szerencsére a varázslónak volt gondolatolvasója, amin pillanatokon belül feltűnt a válasz: Átlagost, és játékost szeretnék kérni!

- Rendben, már hozom is. Remek választás!

Azzal hozott két színes üvegcsét, és beleöntötte a kicsi kövikígyó szájába tartalmukat, a hangokat.

Frici első szavai ezek voltak:

- Anya, Apa, szeretlek titeket!

Boldogan átölelték egymást, megköszönték a varázslatot, és haza mentek. Rá pár napra Frici édesanyja megbetegedett, de senki se tudta mi a baja. Az orvosok szerint egyetlen megoldás maradt, egy ritka, és különleges növény.

Így szólt Frici édesapja:

- Fiam, el kell menned egy gyógyfűért, ami a hegyekben terem, s mindent meggyógyít. A neve, macskaárnika. Menj el érte, kérlek! 

Frici elindult, és három napig, csak ment, ment, míg egyszerre ott találta magát egy hegy lábánál. A hegy tetején volt egy ősréginek tűnő templom, amire jól kivehető betűkkel ez volt írva: A Macskusz gyógyítók temploma. Frici felment, hogy megkérdezze, itt terem-e a macskaárnika? Mikor felért, nagyon elcsodálkozott, ugyanis két lábon járó macskákkal találta szemben magát. Az egyik cicát megkérdezte:

- Bocsáss meg, hogy zavarlak, de ugye itt terem a macskaárnika?

- Igen itt terem, bent a templomunkban. Macskusz főherceg biztos ad majd belőle. Elkísérjelek?

-Örülnék neki! Az én nevem Frici. Téged, hogy hívnak?

- Az én nevem Masni. Gyere, itt van egy rejtett ösvény, ezen menjünk, hogy ne legyünk annyira feltűnőek.

- Miért nem akarsz a rendes úton menni?

- Azért, mert nem akarom, hogy mindenki piszkáljon, miért mész a mi Szent templomunkba.

Befejeződött a beszélgetésük, mert odaértek a templomhoz. Masni azt mondta, hogy nem akar bejönni, menjen csak Frici egyedül. Óvatosan bement, és rögtön meglátta a templom közepén, egy óriási selyempárnán nyújtózkodva Macskusz főherceget.

Merészen odacsusszant, és így szólt:

- Jó napot uram! Szeretnék kérni öntől egy kis macskaárnikát!

- Szervusz fiam! Sajnálom, de amit te kérsz, aligha adható ingyen. Oda kell adnod cserébe a legértékesebb dolgodat amid van.

Frici gondolkozott egy kicsit, majd azt mondta:

- Ha el tudod venni a hangom, akkor vedd el!

- Jól meggondoltad?

- Igen! - felelte határozottan.

- Akkor hallgasd a varázsigét: Hang száll a torkodból, és elhagy téged, mint madár a fészkét, mint madár a fészkét!

S ezzel elhagyta Fricit a hangja, ismét némává vált. A főherceg odaadta a különös ritkaságú virágot, mire Frici hálásan nézett rá. Mikor hazaért édesanyja már nagyon beteg volt. Rögtön odaadta anyjának a virágot, aki egyből meggyógyult tőle, ahogy megérintette.

Újból elmentek Fricinek egy másik hangért, s ahogy hazafelé siklottak, megdicsérték szülei, hogy milyen bátor kis kövikígyó volt, amiért hangját adta édesanyjáért.

- Igazán szép mese volt Nagyapó! Mesélsz még egyet?

- Nem, mert már nagyon későre jár, sipirc az ágyba, de gyorsan, az álomtündér hamarosan itt van.

- Jó éjszakát Nagyapó!

- Jó éjszakát gyerekek, álmodjatok szépeket! 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!