Pepsi-plakát lett a hátvakarós Boros-Szikszai borítóból

-Szűcs Gyula- | 2009. július 03. |

Tudtam, hogy valahonnan ismerős a villamosmegállókba kirakott, hátvakarós-fentezis Pepsi-plakát. De hiába túrtam fel a régi Valhalla- meg Beholder-könyvek borítói után a netet, semmit sem találtam, és még az általában szuperalapos Boros-Szikszai festőpáros is elfelejtette megemlíteni a hivatalos honlapjukon, melyik könyvhöz készült.

Az egyik Gibson-rajongó haverom bezzeg elsőre vágta, hogy egy bűnrossz Margaret Weis-köteten volt rajta, bár szerinte Boros-Szikszaiék eredetileg a 15 éve várt Holdfényemberhez festették, amiben Gorduin a Sheral tetején még megnézi a steampunkos Nyolcadkor beköszöntét jelentő első Fekete Holdfelkeltét, majd beszáll az égi bárkába, és örökre maga mögött hagyja Ynevet (ahol ugye Északon a saját fia építgeti Új-Kyriát, nyamm!). Az eredeti, könyvcím és tipó nélküli Sötétség kútja-borítókép az art.rpg.huról és a művészpáros portfóliójából is letölthető nagy méretben.

A 80-as években még Galaktika-borítókat festő, majd a 90-es évek összes Valhalla-kötetét végigillusztráló Boros Zoltán és Szikszai Gábor nem először hasznosít újra egy korábbi képet. A magyar szerzők által jegyzett Star Wars-regények borítói (hajajj, a soha nem létező "Thor Universal Corporation" mögé bújva mennyi zsiványságot lehetett elkövetni a rendszerváltás környékén a zűrzavaros szerzői jogi törvények miatt!) annyira bejöttek a Lucasfilmnek, hogy azóta hivatalos West End Games illusztrációnak is megvették (akárcsak A sötét erők ébredése borítóját a The Kathol Outbackhez).

És a páros a Pepsinek sem most dolgozott először. A kólacégnek tizenvalahány éve megálmodtak egy ugyanolyan futurisztikus Budapestet, mint ami a kedvenc regényem, a Kiálts farkast helyszíne volt, antigravitációs lebegő taxikkal, újpesti felhőkarcolókkal, és extrém fizurás bombacsajokkal (még több neo-Budapestes kép itt és itt).

Boros és Szikszai egyébként mostanában már ritkán vállal borítófestést a magyar kiadású sci-fi regényekhez, mert gőzerővel dolgoznak a World of Warcraft és a Magic the Gathering kártyajátékok illusztrációin. Viszont mivel a tíz kedvenc könyvemből három is hozzájuk kötődik, és a poszt után rengeteg olvasói levelet kaptam a Boros-Szikszai-rajongóktól, biztosan készítünk a közeljövőben egy interjút a két legendás illusztrátorzsenivel.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.