Tudtam, hogy valahonnan ismerős a villamosmegállókba kirakott, hátvakarós-fentezis Pepsi-plakát. De hiába túrtam fel a régi Valhalla- meg Beholder-könyvek borítói után a netet, semmit sem találtam, és még az általában szuperalapos Boros-Szikszai festőpáros is elfelejtette megemlíteni a hivatalos honlapjukon, melyik könyvhöz készült.
Az egyik Gibson-rajongó haverom bezzeg elsőre vágta, hogy egy bűnrossz Margaret Weis-köteten volt rajta, bár szerinte Boros-Szikszaiék eredetileg a 15 éve várt Holdfényemberhez festették, amiben Gorduin a Sheral tetején még megnézi a steampunkos Nyolcadkor beköszöntét jelentő első Fekete Holdfelkeltét, majd beszáll az égi bárkába, és örökre maga mögött hagyja Ynevet (ahol ugye Északon a saját fia építgeti Új-Kyriát, nyamm!). Az eredeti, könyvcím és tipó nélküli Sötétség kútja-borítókép az art.rpg.huról és a művészpáros portfóliójából is letölthető nagy méretben.
A 80-as években még Galaktika-borítókat festő, majd a 90-es évek összes Valhalla-kötetét végigillusztráló Boros Zoltán és Szikszai Gábor nem először hasznosít újra egy korábbi képet. A magyar szerzők által jegyzett Star Wars-regények borítói (hajajj, a soha nem létező "Thor Universal Corporation" mögé bújva mennyi zsiványságot lehetett elkövetni a rendszerváltás környékén a zűrzavaros szerzői jogi törvények miatt!) annyira bejöttek a Lucasfilmnek, hogy azóta hivatalos West End Games illusztrációnak is megvették (akárcsak A sötét erők ébredése borítóját a The Kathol Outbackhez).
És a páros a Pepsinek sem most dolgozott először. A kólacégnek tizenvalahány éve megálmodtak egy ugyanolyan futurisztikus Budapestet, mint ami a kedvenc regényem, a Kiálts farkast helyszíne volt, antigravitációs lebegő taxikkal, újpesti felhőkarcolókkal, és extrém fizurás bombacsajokkal (még több neo-Budapestes kép itt és itt).
Boros és Szikszai egyébként mostanában már ritkán vállal borítófestést a magyar kiadású sci-fi regényekhez, mert gőzerővel dolgoznak a World of Warcraft és a Magic the Gathering kártyajátékok illusztrációin. Viszont mivel a tíz kedvenc könyvemből három is hozzájuk kötődik, és a poszt után rengeteg olvasói levelet kaptam a Boros-Szikszai-rajongóktól, biztosan készítünk a közeljövőben egy interjút a két legendás illusztrátorzsenivel.