Általános cikkek 2008 ulpius zsolt béla

Öngyűlölet és segélykiáltás

marczisovszkyanna | 2008. szeptember 15. |

B-
Zsolt Béla: Kínos ügy,
Ulpius-ház Kiadó, 2008,
326 oldal, 2999 forint
 


Zsolt Béla újbóli felfedezése és megismerése az Ulpius Anno-sorozatnak köszönhetően újabb fejezethez érkezett: a Házassággal végződik és a Duna-parti nő mellett megjelent Kínos ügy című regénye is.

Zsolt Béla neve elsősorban a két világháború közötti ellenzéki, harcias publicisztikáiról ismert. A két háború között ellenzéki újságíróként dolgozott, különböző irodalmi és közéleti folyóiratok (többek között Tavasz, Világ, Magyar Hírlap, Az Újság, A Toll) szerkesztője, munkatársa volt. 1942-ben munkaszolgálatra küldték, 1944 januárjától a nagyváradi gettóba került, ahonnan sikerült megszöknie, de Pesten elfogták és Bergen-Belsenbe vitték. Szerencsés módon ezt is túléli, 1945 tavaszától újra Pesten dolgozik, és a Polgári Radikális Párt képviselője. 1949-ben halt meg.

Elképesztő gyorsasággal dolgozott, életét különböző kávéházakban töltötte (a hagyomány szerint – ahogy Kőszeg Ferenc írja a Kínos ügy utószavában – éjszakánként nyolcvan cigarettát szívott el, rengeteg feketét és nyolc-tíz konyakot ivott). Népszerű, vonzó férfi volt, a pesti nagyvilági életmód ellenére azonban továbbra is a nyomorúságos válságévek krónikása maradt. Ám a sikeres újságíró regényírói karrierjének megítélése korántsem ilyen egyértelmű. Stílusa túlságosan lecsiszolt, a történet kiszámítható, adatszerűen precíz. Főhősei gyakran neurotikus, boldogtalan, kiábrándult polgárok, akik képtelenek alkalmazkodni a kor elvárásaihoz, ezért sorsuk minduntalan a bukás. Regényei a Horthy-kor Magyarországának bénító, fojtogató légkörében játszódnak, így az 1935-ös Kínos ügy is.

A regény Hell Sándor főorvos felismerésével kezdődik, rájön, hogy felesége megcsalja: a doktor egy budapesti moziban észreveszi, hogy legjobb barátja, „Nagy Gusztáv papír-nagykereskedő felesége kezére tette kezét”. A regény jelene ettől a pillanattól kezdve egészen az utolsó fejezetig zárójelbe kerül: Hell doktor feleségének „lebukása” mintegy kikényszeríti a doktor visszaemlékezését, elvezetve az olvasót a végkifejletig, Hell öngyilkosságáig. Zsolt Béla publicisztikáiban reménytelen elszántsággal küzdött a Horthy-korszak egyre fenyegetettebb polgári szabadságáért. Regényeiben ugyanakkor kíméletlenül ostorozta ugyanazt a polgárságot, aki nem akart és nem tudott szembenézni helyzetével. A nászúton Hell beteg kisujját félti, sántításra hivatkozva nem tölti minden percét újdonsült feleségével. A beteg kisujj és a változásoktól való félelem gunyoros párhuzamba állítása utal azokra a polgárokra, akik forradalmat akarnak, de a forradalmi változásoktól elrettennek „… én a forradalom nászágyán is úgy feküdtem, mint a feleségem mellett a hálókocsiban: az aktusban részt vettem, de közben gyáván és alattomosan vigyáztam, hogy bele ne üssem valamibe a kisujjamat.”

A regény fokozatosan végigveszi a józan, tisztánlátó Hell doktor különböző kiugrási kísérleteit, ahogy megpróbálja helyrehozni kisiklott életét. Már a nászúton megfogalmazza magában, hogy soha nem szerette, és nem is fogja szeretni feleségét, Arankát. Aranka „arca és a teste is elviselhetetlenül szabályos”. „Ilyen nők mellett válik az ember cselédvadásszá – gondolta Hell –, ilyenektől kap ellenállhatatlan vágyat, hogy éjszaka belopózzék egy kövér szakácsnőhöz.” Hell ezen vágya nem is marad sokáig kielégítetlen: a kórházi asszisztensnő, Nusika hamar kegyeibe fogadja. Nusikán keresztül Hell megismerkedik a fiatal medikus Szatyor Kálmánnal. A gátlástalan gyakornok azonnal protekciót és állást kér Helltől, aki – megbabonázva a fiatalos magabiztosságtól – behódol Szatyornak. Furcsa viszony alakul ki kettejük között: a zsidó entellektüel, a szelíd főorvos aláveti magát az agresszív, feltörekvő, és nem utolsó sorban antiszemita fiatalnak. Kapcsolatuknak egy „kellemetlen incidens” vet véget, egy bécsi konferencián Hell – a szokásostól eltérően – megtagadja, hogy pénzt adjon Szatyornak, aki erre durván nekimegy: „Nem adsz, büdös zsidó? – ordította a fiú, és patakzó káromkodások közben verni és fojtogatni kezdte.” Az eset után Szatyor lemond asszisztensi állásáról, és egy rendőrtiszt javaslatára megpályáz egy fogházorvosi állást. Hell következő hónapjai, évei a céltalan bolyongásról szólnak, így jut el egy nap – véletlenül – a börtönhöz. A főorvos tanúja lesz egy statáriális tárgyalásnak – fiatal, szegény fiú, aki végső kétségbeesésében, miután megtudta, hogy barátnője gyereket vár tőle, ki akart rabolni egy bankot, de azonnal elkapták. Hell végignézi az akasztást, majd felkeresi a fiú barátnőjét, hogy pénzt adjon neki. A mindenből kiábrándult polgár, aki végső elkeseredésében a szegények felé nyújtja segítő kezét, itt is önzést, rosszindulatot talál.

Zsolt Béla regényírói stílusa – talán publicista énjének hatására – nem nevezhető váratlannak, újszerűnek. A lineárisan haladó cselekmény, amely a regény kerettörténetét készíti elő, hagyományos szerkezeti elvet követ, a nézőpont mindvégig változatlan, kizárólag Hell Sándor szemszögén át láthatjuk a világot. A választékos beszédstílus és szóhasználat (kedvenc szavaim: szoányírozott, gondolier) azonban olyan békebeli hangulatot idéz, amikor még természetes volt, hogy az ember angolul, franciául és
németül minimum folyékonyan beszél, amikor Budapest világváros volt, lakói pedig világpolgárok. Egy letűnt kor nyelve és világa elevenedik meg, egy olyan időszak, amelyben fokozatosan szűnt meg az addigi értékrend, visszafordíthatatlanul menetelve egy új világ, a fasizmus felé.

Hell, németül ’világos’, angolul ’pokol’, mintha a világos látás a pokolra vezetne. S mi a kínos ügy? Világosan látni a fokozatos kudarcokat, a bukást, a kiúttalanságot. Reméljük, hamarosan új kiadásban olvashatjuk Zsolt Bélától a Kilenc koffert is, amely – lezárva az életművet – a háború éveit meséli el.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!