Konrád 75

Könyves Magazin | 2008. április 03. |

Konrád 75 éves lett április 2-án. Az Alexandra Károly körúti boltjában gyűltek össze a barátai, ismerősei hogy felköszöntsék. A Konrád előtt titokban, meglepetésnek szervezett estére tényleg sokan eljöttek, hét előtt pár perccel már tele volt a kávézó, mindenki csendben várakozott. Kornis egy papírt gyűrögetett a kezében, Farkasházy elnyújtozott a hátsó pamlagon, a Dragomán-Szabó T. házaspár beültek a sorok közé. Rengeteg író és néhány szdszes politikus gyűlt össze, hogy megünnepeljék A látogató és sok más könyv szerzőjét. A megjelenteket Körössi P. József stand-up comedyvel szórakoztatta, úgy ahogy, de egy születésnapon mindenki jól szórakozik.

Negyed nyolc körül érkezik Konrád, aki annyira megörül a köszöntésnek, hogy egyesével mindenkinek megköszöni, hogy eljött őt ünnepelni, ami az este legszebb része. Meg kell jegyeznünk legrutinosabb versenyzője Kóka János volt, aki először udvariasan átadta a helyét, majd a sarokban állva olvasgatta az e-mailjeit. Igen, kormányválság van, bár ez a teremben nem érződik, Demszky és Magyar is jól szórakozik a beszédeken. Persze ne politizáljunk, bár ez Konrádnál kikerülhetetlen. Demszky Gáborral az ünnepség után sikerült pár szót beszélnünk, elmesélte, hogy 18 évesen olvasta először A látogatót, aztán évekig semmit tőle, nem tudott hozzájutni. "Majd a sors úgy hozta, hogy szamizdatban sorban négy könyvét is én adtam ki. Az idők során a munkakapcsolatunk barátsággá mélyült. Gyuri mindig nagyon sokat segített a könyvei kiadásában is, előre kifizette a nyomdai költségeket saját zsebből, így könnyítette meg a szamizdat példányok terjesztését." Természetesen a főpolgármester nem tudta levetkőzni szerepét és Konrád műveiben is felfedezi a városatyákhoz szóló üzeneteket: " Konrád a város írója, úgy ír a városról, olyan mélyen ismeri, mint egy polgármester, lehet tőle tanulni. "


Körössi jobban meghatódott, mint az ünnepelt, így elég nehézkesen megy a beszélgetés örökkévalóságról, internetről és a saját honlapjáról (www.konradgyorgy.hu), ezért rögtön be is kéri a lángoló tortát, amit ember nem képes elfújni első ránézésre, persze Konrádnak és Körössinek együtt sikerül. Itt Konrád elmondja, hogy Mészöly Miklós a 60. születésnapján egy fújásra rögtön elfújta a gyertyákat, mire Körössi megjegyzi, hogy de Mészöly nem is volt 75 éves.

A 75. születésnapra a Noran Kiadó szerkesztőjének, Balikó Helgának az az ötlete támadt, hogy kérjék fel az íróbarátokat, és kedves ismerősöket, hogy egy-egy rövid szöveggel köszöntsék Konrádot. Mintegy száz levelet küldtek ki, és több mint nyolcvanan igent is mondtak, a feltétel az volt, hogy kézzel írt szövegeket küldjenek vissza, amely meglehetősen sokaknak gondot okozott, volt aki többször ment vissza, hogy kínkeservvel kézzel leírja a szövegét, sőt órákat utazott, hogy bezárjon egy nyitva hagyott idézetet. Az elkészült több mint nyolcvan köszöntőt a Noran Kiadó egydarabos bőrkötéses kötetben adta át az ünnepeltnek, a címe: Isten hozta a látogatót. Konrád meghatottan lapozgatta a könyvet, a hálálkodó mondatok után következtek a az írótársak, barátok köszöntői, akik közül többen fel is olvasták a könyvbe írt szövegüket. Elsőnek Csaplár Vilmos a régi barát lépett a mikrofonhoz, aki szerint bár a születésnapok számára nem dátumhoz köthetők, és legtöbbször a születésnap érzését nem a jeles napon, hanem az év más napján, napjain éli át, mégis a mai alkalom ilyen, mert Konrád azzá teszi. Élményé és eseménnyé. Kiváncsiak voltunk, hogy mint régi barát mit tart Csaplár Konrád György legjobb és legrosszabb tulajdonságának. "Mivel barátok vagyunk, nem figyelünk ilyenekre. A barátságunkból adódóan nem lehet megismerni a másikat, közös pontokat keresünk folyamatosan, amlyekben egyezünk. tanulunk egymástól, ez a barátság lényege. Nagyon sok mindent szoktunk együtt csinálni, a legjellemzőbb, hogy sétálunk, vidéken, külföldön, a városban...rengeteget szoktunk sétálni, közben beszélgetünk vagy hallgatunk."


Sorra jöttek a barátok, Balla Zsófia és Szabó T. Anna versekkel, Esterházy Péter, Bíró Yvette, Tandori Dezső és Matyi Dezső a távolból, levélben üdvözli Konrádot, Tamás Gáspár Miklós a szokásos módon fanyar-bölcs köszöntője után Radnóti Sándor anekdotáin derül mindenki: "Első találkozásaik egyike, volt amikor Heller Ágnesék lakásán Konrád az öngyilkosságról fejtette ki véleményét, miszerint az öngyilkosjelöltet nem szabad megakadályozni abban, hogy ugorjon." Radnóti Sándor épp ebben a pillanatban lépett volna ki az erkélyre, de nem akart az ajtóig elmenni, ott volt előtte az ablak, így azon lépett ki. Abból a szögből, ahol Konrád ült, úgy tűnt, mint aki megfogadja a hallottakat. Konrád megrendülve annyit kiáltott neki: "Sándor, NE!"

Kicsit hosszúra nyúltak az üdvözlések, lassan egyre többen kacsingattak a terített asztalok felé, Körössi végre szabadfoglalkozást hirdetett, a lassan feloszló nézőseregben sikerült megszólítanunk az ünnepeltet, aki röviden annyit osztott meg velünk, hogy még soha nem volt ilyen születésnapi meglepetésben része. "Nem gondoltam volna, hogy ilyet szerveznek nekem, ennyire sokat dolgoznak rajta. Nem igazán tudok jelentős születésnapra visszaemlékezni, ez most az. Talán egyszer kisgyerek koromban, a harmadik születésnapom volt emlékezetes, úgy rémlik."

Többeket sikerült megszólítanunk a fogadáson, Garaczi László például elmondta, hogy ők valójában nem is köszöntőt írtak Gyurinak a feleségével, hanem azt találták ki, hogy az 1933-as évet végignézve felkutatnak jelentős eseményeket és az akkori újságcikkekből fotókból kollázst készítenek. "Abban az évben nyílt meg az első autós mozi, van is egy kép róla, amit úgy alakítottunk át, hogy a vászonra a film címét kicseréltük egy "Boldog születésnapot Gyuri!" feliratra."

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!