Kisérletező és önmagába zárt

m.anna | 2007. december 16. |
B
Virginia Woolf: Éjre nap, Európa kiadó 2007, 648 oldal, 2800 Ft

Olyan érzés olvasni ezt a regényt, mint egy gyűjteményes verseskönyvben a „Zsengéket”, vagy a szerző első kötetét, amiről aztán főleg az életmű vonatkozásában, vagy érdekességként beszélünk. Egy kísérletező, mégis önmagába zárt világ, ahol minden megújulásra való törekvés valójában nem más: egy fiatal, kiforratlan alkotó definiálni próbálja önmagát. Világosan látszik, mi mindent szeretett volna egyszerre a fiatal Virginia: elemezni, megfejteni híres-neves családjához fűződő ambivalens viszonyát, kibújni a nagy előd, Jane Austen árnyékából, és, természetesen, választ adni saját kérdéseire, megoldani szerelem és barátság, barátság és szerelem örök talányát.

Túl sokat vállal. Önkéntelenül, nem kárhoztatható módon pont azokba a hibákba esik bele, amiket elkerülni próbál. Fiatal, tehetséges, egyértelműen saját magáról mintázott hősnője néha egyszerűen megáll, elmereng, mintha maga sem tudná pontosan, mit keres épp ott, épp úgy, és miért vergődik oldalak óta ennyi közhelyes sületlenségen. Ennek ellenére az írónő már ebben a regényben érezteti oroszlánkörmeit, az a cselekménynélküli gondolatfolyam-technika, amit később tökélyre fejlesztett, itt is felcsillan néhol, megmentve a könyvet attól, hogy egy posztszentimentális szövegszörny legyen, Jane Austen finoman adagolt, maró gúnya nélkül.

Nem áll jól neki a cizellált irónia, egyszerűen nem tudja megcsinálni, és kész. A könyv ott lesz igazán eredeti és élvezhető, ahol felénk fordítja tiszta arcát, és őszintén beszél, megmutatja nem a „Szerelem” mikéntjén tépelődő, hanem a nagyon is emberi és valóságos viszonyokat rendezni próbáló énjét. Humora pedig ilyenkor nem rafinált, nem kecsegtet cinkossággal: egyszerűségében kivédhetetlen tükröt tart.

A hasonlóan legendás kortárs, Katherine Mansfield kritikája ellenére érdemes elolvasni és megszeretni ezt a Virginia Woolf regényt is. Hiszen mi már majd’ egy évszázad távolából vizsgálhatjuk, és beszélhetünk úgy róla, mint egy korai műről. Ha pedig nem hódolunk be ennek az el-elkalandozó, mégis nyílt tekintetnek, még mindig felfoghatjuk úgy, mint az ismerkedés egy újabb lehetőségét.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.