Képregény a gengszter rapperről, tuti zenével + videó
.:Benedek:.
| 2010. május 15.
|
Igyekezzük behozni a lemaradásunkat a videók terén, viszont zenével még nem nagyon foglalkoztunk. Most mégis egy remek kiadványt ajánlunk a figyelmetekbe, mert szeretjük az ilyen zenét, és mert a hanganyaghoz egy képregény is jár.
A Stones Throw kiadó a kétezres évek egyik legsikeresebb független amerikai kiadója. A Los Angeles-i címke hiphop központként alapozta meg népszerűségét, mára pedig olyan széles lett a repertoár, hogy szinte minden belefér. Újra kiadnak méltatlanul feledésbe merült zenéket, a mába adaptálják a nyolcvanas éveket, de van itt csilingelős hippiség és modern soul is. A gyökereket persze soha sem tagadták meg, és a kiadó ikonja ma is egy alapvetően hiphopból indult figura, Madlib.
Madlib több korszakos lemezt is letett az asztalra, úgy, hogy folyamatosan tágította a hiphop határait, és annyit kísérletezett, amennyit csak tudott. Sokan azt gondolják, az ő ideje már lejárt, de folyamatosan adja ki a zenéket, és közben olyan nevekkel dolgozik együtt, mint például a De La Soul vagy Erykah Badu.
Madlib idén Medicine Show c. sorozatában minden hónapban egy-egy lemezzel jelentkezik. Mi azért foglalkozunk az ötödik résszel, mert az 1990 és 2000 közötti munkákat, vázlatokat összefoglaló kiadványhoz egy képregény is jár.
A Stones Throw-nál amúgy is nagy hangsúlyt fektetnek a csomagolásra, sőt a limitált kiadások és különlegességek is hemzsegnek náluk. Egyszer épp Madlib lemeze járt egy grafikai albumhoz, de képregényes megoldásra még nem volt példa.
A History of Loop Diggához járó képregény (amit digitális formátum vásárlása esetén pdf fájlban kapunk meg) egy kitalált, kilencvenes évekbeli rapperről, Rapper X-ről szól, aki nemcsak szavakban keményít. A sztori kezdetén összetűzésbe keveredik a Los Angeles-i rendőrséggel, és ezért vérszomjas bosszúra esküszik.
A képregényt a Traditional Comics munkatársa írta és rajzolta, és keresve sem lehetett volna jobbat találni, hiszen a képregénykiadó már így is olyan kifejező címekkel bír, mint a Gangsta Rap Posse vagy a Night Business. Az alábbi videóból nagyjából át is érezhetjük, mit gondolnak ők a képregényekről.
Végül álljon itt még egy videó, ha már úgyis Madlibről és a képregényről esett szó. A klip az MF Doommal közös All Caps-hez készült, és amellett, hogy óriási a zene, egészen lenyűgöző, ahogy a rajzok életre kelnek.
Olvass minket e-mailben is!
Könyves hetilap a postaládádban
Kézzel válogatott tartalmak
A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.
Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell
A Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón.
Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr
Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.
Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni
Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.
Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón
Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.
Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas
A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón.
Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek
Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.