A világon egy évben kétmillió könyv jelenik meg a Wikipédia szerint, ebből Magyarországon tizenkétezer. Ennek a töredékét sem vagyunk képesek elolvasni, de hogy még tovább nőjön az elolvasásra váró könyveink listája, választunk három könyvet, amit nagyon szeretnénk magyarul is kézbe venni.
Imogen Hermes: The Mermaid and Mrs. Hancock
Harvill Secker, 496, 29$
Hermes fikciós történelmi regénye még csak két hónapja jelent meg, de máris a sikerlisták élére került, és különféle díjak esélyeseiként emlegetik. A kritikák szerint ez a könyv lehet az idei Az essexi kígyó. Az 1780-as évek Londonjában játszódó történet sellőkről és a György-korabeli Anglia intrikáiról szól. Egy nap a kereskedő, Mr. Hancock különös teremtményre bukkan a tengerben. A szenzációnak hamar híre megy, és a pletyka a férfi számára utat nyit a legelőkelőbb társaságok felé is. Ezek egyikében ismeri meg a könnyűvérű Angelikát, a találkozás pedig mindkettőjük életét veszélybe sodorja.
Miért olvasnánk? Mindig nagyon izgalmas, amikor a realizmus és fikció találkozik, ez pedig pont egy olyan könyv, amiből részletes képet kaphatunk a tizennyolcadik századi Angliáról, miközben egy pörgős történetbe csöppenünk.
Janet Beard: The Atomic City Girls
William Morrow Paperbacks, 384, 16$
1944 novemberében a tizennyolc éves June Walker felszáll egy buszra, amelynek végállomása egy olyan város, ami hivatalosan nem létezik. A településen csatlakozik ahhoz a több száz fiatal lányhoz, akik a rejtélyes gépen dolgoznak. A szerkezet célját maguk sem ismerik, csak annyit tudnak róla, hogy segíteni fog a háború megnyerésében. June-t azonban elkezdik foglalkoztatni a titkok és megpróbál választ találni a kérdéseire. Az igazság csak akkor derül ki, amikor megkezdődik Hiroshima bombázása. A lánynak ekkor szembe kell néznie mindazzal, amit a hűségről, a hazafiasságról és a háborúról gondolt.
Miért olvasnánk? Ez a második világháborús történet egy olyan oldalát mutatja meg a történelemnek, amiről eddig alig tudtunk valamit. A Manhattan terv kivitelezése mögött rejlő emberi sorsokat tárja elénk.
Jennifer Nansubuga Makumbi: Kintu
Oneworld, 442, 17$
A díjnyertes afrikai regény Uganda varázslatokkal teli múltjáról mesél úgy, hogy egy elátkozott család történetét mutatja be több generációra visszamenőleg. A cselekmény 2004-ben indul, amikor a piacon megölnek egy tolvajnak hitt férfit. A szerencsétlenség kapcsán egy átokról kezdenek susmorogni az emberek. Ekkor visszatérünk 1750-be, a halott férfi egyik őse, Kintu életéhez. A regény valós eseményeket is megidéz Uganda történelméből, ugyanakkor a szerző a képzeletével színezte ki a realista epizódokat. Makumbi mesterien szőtte egybe az ország ősi örökségét a modern világ megpróbáltatásaival.
Miért olvasnánk? A gyönyörű könyv nemcsak Uganda múltját és kulturális hagyományait mutatja be, hanem rákérdez fontos vallási és gendertémákra is.
A cikk eredetileg a Könyves Magazin 2018/1. számában jelent meg.