Általános cikkek tudomány hvg richard watson

Futurológia fogalom nélkül

picidzé | 2008. július 21. |

D
Richard Watson – Jövő-dosszié, HVG könyvek,327 oldal, 3500 Ft.

 


A HVG könyvek eddig tapasztalataim szerint jók, bár a mintavételem túl nagy. Na, a Jövő-dosszié kivétel. Bár prognózis-könyvet írni igen veszélyes dolog, azért ennek is megvan a maga tudománya, módszertana – gondolom én, mint egyszerű olvasó. Richard Watson nem kényeztet el minket adatokkal, tényekkel, bármiféle alátámasztható kijelentéssel, egyszerűen eljátszadozik pár (tucat) gondolattal. Az étkezési-, utazási, vagy vásárlási szokások változásától a pénzügyek, a tudomány és a média jövőjét is megpróbálja felfesteni Watson, de aki sokat markol, keveset fog, mondta mindig általános iskolában az egyik osztályfőnököm. Utáltam is nagyon.

Ez persze önmagában még nem is lenne akkora baj, de a fejezetek vagy olyan triviális dolgokat tárgyalnak, amit egy közepes képességű PR-osokból álló társaság bármikor össze tud dobni egy kis esti koktélozás alatt, vagy éppenséggel bődületes nagy baromságokat. A társadalomtudományokban műveltségem meglehetősen hiányos (Aronson Társas lénye volt az utolsó szociológiai könyv a kezemben utoljára, ennek már vagy 6 éve), de azt teljes biztonsággal ki merem jelenteni, hogy Watson figyelemre méltóan tájékozatlan a természettudományokban – ez persze nem gátolja meg abban, hogy hihetetlen gyorsan kiossza az észt bármiről.

"A számítógépek 2030 körül már az embernél intelligensebbek lesznek. Dilemma elé kerül akkor az emberiség. Ha a gépek intelligensebbek létrehozóiknál, mi akadályozhatja meg, hogy fölébük kerekedjenek?"

A power gomb bazmeg. De komolyan, ilyenekkel dobálózik az ürge, anélkül, hogy láthatólag egy bekezdést is olvasott volna a mesterséges intelligencia problematikájáról. (Kezdve pl. azzal, hogy MI AZ.). Csak a tudományos fejlődésről szóló fejezetet órákig lehetne élvezettel apró, pici ízekre szedni, de egyszerűen fölösleges.

Na jó, még egyet. Kevesen születnek és kevesen halnak meg, így a világ népessége 2050 táján fogyásnak indul majd – állítja Watson. Ha kommentben valaki hozzáértő megítélné ennek a jóslatnak a súlyát, megköszönném.

A komoly todományt nem találtam meg a könyvben, bántóan felületes és pontatlan benne minden, cserébe viszont rettentően idegesített a stílusa.

Nem ajánlom.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.