Kezdjük utolérni magunkat, még ajánlunk ugyan nyárvégi kötetet (az még friss, ugye? vagy már kiolvastátok a Virágzabálókat?!), de lesz igazán up-to-date kiadvány is: pl. amelyben Herta Müllerről is írnak.
Ebben a részben ezek várnak ránk: örömkönnyek és karizma; egy késő antik-kori női zarándok útleírása; túlélni egy évet csak a Biblia törvényeivel; sántít-e a jambikus versláb; duzzoghat-e magában a friss Nobel-díjas német írónő férje, aki maga is író; Amerika legalja, és egyetlen nap Rómában; finnek a színpadon és az "omobülök"; protestáns zsoldosok és a Lukács-iskola terepen... s végül: hogy kell elszívni az antibébi tablettát?!
Vigyázat, rögtön az elején mélyvíz!
vallás, lélektan
Kulcsár Zsuzsanna: Komplex humán emóciók, összetartozás és felépülés
Trefort
valláslélektan
A kötetben a szerző a vallási élményhez kapcsolódó összetett pozitív érzelmekkel és pszichológiai jelenségekkel foglalkozik a múlt és a jelen kultúrájának kontextusában, külön kiemelve azokat a spirituális élményeket, amelyeket ún. megküzdő stratégiaként értelmezhetünk. A bevezető rész után olyan jelenségek kerülnek elemzésre, mint az örömkönnyek, az emelkedettség állapota, a katarzis, az áhítat és a karizma. Ezen fogalmak a tanulmányban nemcsak meghatározásra kerülnek, hanem kifejtésre is, kitérve az ezekkel járó lélektani folyamatokra, valamint az azokat kiváltó és körítő vallási-kultúrális kelléktárra.
Egeria útinaplója: szentföldi zarándoklat a IV. századból
ford. Ivancsó István, szerk. Vanyó László - Győrffy Andrea
Jel
zarándoklat, 4. század. latin
Nagy Konstantin 313-as győzelme után jelentős építkezések indultak meg Palesztinában, és ezzel párhuzamosan megkezdődtek a szentföldi zarándoklatok is, melyek a negyedik századra tömegessé váltak. Ez utóbbi korszakból származik az 1884-ben napvilágot látott útinapló, mely a kutatások alapján egy Egeria nevű, magas rangú spanyol nő írása, aki hazája egyik szerzetes közösségének tagjaként indult a Szentföldre.
Egeria olyan nő volt, aki kimeríthetetlen érdeklődéssel, fáradságot nem ismerve, aggályos pontossággal járta végig a Biblia szent helyeit. A kötet végén a hetedik században élt Valerius szerzetes írása található, mely vélhetően az útinapló szerzőjéről, az akkorra már boldoggá avatott Egeria dicséretéről szól.
Egy évem az Írás szerint. Alázatteli kísérlet a Biblia útmutatásainak szó szerinti követésére
Cartaphilus
ortodoxia, humor, memoár, USA
A különleges vállalkozásiról ismert New-Yorki újságíró, aki legutóbb azzal adta tanúbizonyságát kísérletező kedvének, hogy az első betűtől az utolsó betűig végigolvasta az Encyclopaedia Britannica mind a harminckét kötetét, s eközben naplóban rögzítette észrevételeit, egy még ennél is elképesztőbb vállalkozásba fogott, amikor elhatározta, hogy a neveltetéséből fakadó vallási-spirituális űrt bepótolandó egy teljes éven át a Biblia szerint fog élni, vagyis szó szerint betartja annak összes parancsolatát.
A vállalkozást gondos előkészületek előzték meg, amikor a szerző versről versre végigolvasta az Ó- és Újtestamentumot, s eközben minden törvényt, útmutatást és legapróbb tanácsot laptopján rögzített. Az egyhónapos maratoni olvasás eredménye egy hetvenkét oldalas lista lett, melyen összesen mintegy hétszáz utasítás szerepelt. Arnold, akiből a következő időszakban Jákob lett, családja és a külvilág aggodalmaira fittyet hányva kérlelhetetlenül megkezdte Bibliához hű életét, melynek értelmében a feljegyzett törvények mindegyikét - beleértve a szakáll épségének óvását, az éjféli imádságot, vagy a házasságtörők megkövezését - precízen megtartott. E fáradságos munka gyümölcseként született meg az a kötet, mely az említett év folyamán felgyülemlett naplófeljegyzéseket tartalmazza, s mely az előző műnél is nagyobb sikert jelentett az író számára.
[Nem elborult! Humoros! - sz'fül]
irodalomtudomány
Mayer Péter: A líra születése
Akadémiai
költészet, irodalomtörténet, antikvitás
Az ókori görög iambosköltészet valószínűleg népköltészeti eredetű műfaj, amelyet főleg gúnyköltészetként tartanak számon, noha a legdurvább obszcenitás a legnagyobb emelkedettséggel fér meg benne. Megítélése már az ókorban is a végletes szélsőségek közt mozgott, a megteremtőjének tartott Archilochost hol Homérosz mellé állították, hol megbotránkozva elutasították. A szegedi irodalomtörténész monográfiája nemzetközi összehasonlításban is egyedülálló munka.
Hagyományos szemléletű, a modern elméleti iskolák közül módszertanilag leginkább a recepcióesztétikához sorolható könyve bevezető részében az iambosköltészet sajátos - szóbeli avagy írásos - létformáját tisztázza, hiszen ez alapvető annak a kérdésnek a megválaszolása érdekében, hogy - és ez a második tematikai egység tárgya - mit értettek a korai költők és későbbi követőik az iambos műfaján. A harmadik rész az iambos tartalmi és formai jellemzőit Archilochos, Hippónax, Sémonidés és a kisebb iambosköltők műveinek elemzésével mutatja be. Az iambos előadásának jellemzőit ismertető függelékkel, valamint rendkívül terjedelmes bibliográfiával kiegészített mű a sorozathoz igazodva egyszerre szól a nagyközönséghez és a szakemberekhez.
Balogh F. András: Német-magyar irodalmi együttélések a Kárpát-medencében
Argumentum
irodalmi élet, irodalomtörténet
A kis kötet szerzője a magyar-német irodalmi kapcsolatok kutatója, aki a régió soknemzetiségű összefonódásából a közép-kelet-európai rendszerváltozás óta újraértékelt kulturális viszonyok legérdekesebb aspektusait, jelenségeit elemzi. Balogh F. András szám szerint tizenegy tanulmánya az utóbbi időben fellendülő imagológia, a nemzetképkutatás szempontjából is tanulságos olvasmány.
Az írások a késő középkortól indítanak, de leginkább 20. századi alkotókat vesznek górcső alá. A borítón látható mozaikképek is jelzik a környezetünkben élő német nyelvű irodalom sokszínűségét, ugyanakkor történelmi meghatározottságoktól terhelt tematikáját: Drakula, havasalföldi vajdától a magyarul alig tudó, de maróan gúnyos hangvétele okán Petri Györggyel rokonítható Franz Hodjakon, vagy az erdélyi klasszikus, Adolf Menschendörferen, a bánáti sváb írón, Richard Wagneren*, az 56-os Hans Bergelen át eljuthatunk a pécsi kitelepítési emlékműig.
[* Aki Herta Müller férje - Balogh a friss Nobel díjasról is ír, a névmutató 4 találatot jelez e nevénél - sz'fül]
szépirodalom
James Ellroy: Szigorúan bizalmas
Cartaphilus
amerikai, bűnügyi regény
A krimi az ötvenes évek Los Angelesébe vezeti el az olvasót, ahol mindent az alvilág és a pénz mozgat, a fényes karrierek mögött pedig hazugságok, árulások, csalások és gyilkosságok rejlenek. A történet főhősei a Los Angeles-i kapitányság rendőrei: Jack Vincenne dörzsölt és népszerű hollywoodi zsaru, aki mindig időben értesíti a Pszt! magazin szerkesztőjét, ha egy hírességet készülnek letartóztatni. Edmund Exley jómódú családból származik; a művelt, intelligens és szemüveges nyomozót nem szeretik a kollégáik, különösen mióta egy korábbi botrányos eset kapcsán rendőrök ellen vallott. A tiszta izom Wendell "Bud" White a testület egyik legrettegettebb tagja, aki rendszerint előbb üt és csak utána gondolkodik.
A három rendőr egy tömeggyilkossággal végződő ügyben kezd közös nyomozásba, amelynek során a város legsötétebb titkai derülnek ki. Az elbeszélés a Fekete dáliához hasonlóan az L. A. kvartett című regényciklus tagja; számos alakja és fordulata valós történelmi tényeken alapul. A regényből készült azonos című film 1998-ban két Oscar-díjat nyert.
Mai finn drámák
Valo-Art
finn, dráma, antológia
Finnországban a drámának még mindig egyfajta kultikus szerepe van, s egy-egy jobb színművet hatalmas sikerrel játszanak. Közéjük tartozik az az öt dráma is, amelyeket az északi rokonaink irodalmait bemutató kiváló sorozat újabb kötete tartalmaz. A történelem és a lét problematikája egyaránt megfogalmazódik az öt fiatal drámaíró művében. A szerzők: Juha Jokela, Leea Klemola, Mika Myllyaho, Sofi Oksanen, Sirkku Peltola.
Melania G. Mazzucco: Egy tökéletes nap
Európa
olasz, regény
Előző regényében Mazzucco egy teljes évszázad históriáját összegezte egy kislány sorsának tükrében. Ez alkalommal egyetlen nap történetét meséli el, az ún. kórusregény technikáját alkalmazva: több, egymás mellett párhuzamosan futó szálat sző egyetlen tarka, elragadóan színes mintákba rendeződő szövegszövetté. A történet Rómában játszódik, szereplői - mintha csak a sors öntudatlan végrehajtói lennének - egyre-másra keresztezik egymás útját, döntéseikkel, tetteikkel alapvetően, visszavonhatatlanul átszabva egymás életét.
Ha van egyáltalán központi alakja a műnek, akkor az egy ismert politikus és a családja, akik számára új fejezet kezdődik több értelemben is: az apa talán örökre kettétöri karrierjét egy rosszul megírt beszéddel, fékezhetetlen kamasz fia terrorakciót követ el, szülinapját ünneplő kislányában visszafordíthatatlan lelki folyamatok veszik kezdetüket, miközben második felesége elhatározza, hogy elhagyja. A sokszereplős regény dramaturgiája bonyolultnak tűnik, de nem az - az óráról órára, napszakról napszakra építkező mű csodálatos, többszólamú irodalmi harmóniában jeleníti meg a "tökéletes nap" krónikáját.
Henri Michaux: Máshol
Bozóthegyi K.
francia, regény
A szürrealistákkal induló belga származású francia képzőművész-író a valóságban is bejárta a fél világot, ám fiktív útirajzgyűjteményben olyan helyekre vezeti olvasóit, amelyek leginkább furcsa álmokhoz hasonlítanak. Mégis, amikor a Nagy-Garábiában élő emanglonokról olvasunk, akik a nehezen lélegző betegeket nagy kegyesen szűz lány keze által vezetik az élet-halál hídjára, vagy az omobülökról hallunk, akik az emanglonok árnyékában élnek, és egyetlen lépést sem tennének anélkül, hogy tanácsot ne kérnének tőlük vagy a bordétokról olvassuk, hogy kivégzik a kereskedőket, úgy érezzük, valódi antropológiai leírást kapunk létező társadalmak furcsa, de jellemzően emberi szokásairól. Hát még amikor Poddemáról ír vezetőnk! Ebben az országban létezik az eljövendő bűnöket feltáró szoba, ahol azt kutatják, ki gyilkol majd, ki jutott az ölés lejtőjére, és ahol olyan titkos dossziékat gyártanak, amelyeket maga a vizsgált személy sem ismerhet - nincs bimbózó gondolatai tudatában.
Poddema nagyon is valóságosnak tűnik a mai magyar olvasónak, aki már belelapozott a kommunista elhárítás beszervezési aktáiba. Az egyszerre játékos és filozofikus mű, mely a harmincas évek végén, a negyvenes évek elején és közepén született három részből áll, a fikciót és valóságot keverő irodalom kedvelőinek ajánlható.
Piros Sándor: A bergamói rézgomb
Hungarovox
történelmi regény
A 16. század elején, a reformáció robbanásszerű terjedésének idején, Svájcban játszódik Piros Sándor regénye, amelynek főszereplője egy, a hatalom szolgálatában álló, protestáns vallási érzülettől és elszánt hivatástudattól mélyen átfűtött bakó, Paolo Caffieri. A feladatát pedáns lelkiismeretességgel végző hóhér azonban egy gyilkosságsorozat vádlottja lesz: a település környékén valaki sorra végez gyermekágyas anyákkal. A gyanú egy különleges, Bergamóban gyártott rézgomb okán terelődik Paolóra, akinek az elfogását elrendeli a helyi őrgróf. A feladat elvégzésével, legjobb emberét és egyben örökösét, Vörhenyes Richárdot bízza meg; a derék zsoldos, hogy biztosra menjen, egy mondvacsinált ürüggyel elcsalja otthonról Paolo fiát, a bakótanonc Jant. Ha másért nem, érte biztos előkerül az apa is...
A sokszoros családi tragédiába torkolló, a korabeli Svájcról, a maga fanatikus nyerseségében mutatkozó protestáns indulatokról, ennek kapcsán az intrikából a cselszövésen át a gyilkosságig vezető kortalan folyamatról hitelesen valló, veretes magyar nyelven íródott kisregény az igényes hazai szépirodalom iránt érdeklődők olvasmánya.
Tore Renberg: Szerettem másképp is
JAK
norvég, regény
A regény főhőse Jarle Klepp, a tizenhét éves gimnazista Stavangerben, Norvégia olajvárosában él anyjával az 1990-es évek kezdetén. Jarle igazi "alternatív" fiatal, fekete kabátban és palesztin kendőben jár, baloldali, gyűlöli az Európai Közösséget (akkor még így nevezik az Uniót); és mindenre megvetéssel tekint, ami divatosnak számít. A fiú barátnőjével, Katrinnal és barátjával, Helgével lóg együtt, velük megalapítja a kisrepülőgépével a Vörös Téren leszálló német fiatalember után Mathias Rust Band névre keresztelt együttesét. A magabiztos és önelégült kamasz élete azonban egy csapásra a feje tetejére áll, amikor új fiú érkezik az iskolába a különös és hallgatag, divatja múlt zenéket hallgató és ruhákban járó, teniszező Yngve személyében.
A regény elbeszélője a harmincas éveiben járó Jarle, aki nosztalgikus öniróniával idézi fel az egyszerre magabiztos és kiszámíthatatlan kamaszkort és a nyolcvankilenc-kilencvenes évek hangulatát, amikor mindenki úgy érezte, hogy a világ alapjaiban változik meg és az idő felgyorsul. A Norvégiában kultuszregény státuszába emelkedett könyvből készült filmet 2008-ban mutatták be. A magyar kiadáshoz Dunajcsik Mátyás írt utószót.
(Erről ld. még evocatio / murci blogok)
Serdián Miklós György: Szivarklub
Serdián Kvk.
kisregény
Serdián Miklós György kisregénye az utolsó marxista esztéta, Lukács György (a regényben Lucas George) 1919-es szerepvállalását dolgozza fel. A burleszk elemekben is bővelkedő szürreális történet a tudós visszaemlékezésének állítja be a történetet, aki a Duna-parti lakása ablaka mögött szívja rituálisan szivarjait, így idézi fel a kilencven évvel ezelőtti eseményeket, amikor nyolc katonát végeztetett ki.
A nyolcas szám végigvonul a művön, amelyben a posztkommunista jelen a maga balkáni abszurditásával egybecsúszik a kommunista forradalom múltbéli eseményeivel. A ma is élő szereplőket is felléptető mű sokak szemében szkimondó lehet, főként a hrabali próza (antimarxista beállítottságú) kedvelőinek érdemes ajánlani.
Tolle, lege!
(Friss könyvek rovatunk)