Kép forrása: Facebook
A Könyves podcast legújabb epizódjában Dragomán Györggyel és Szabó T. Annával szálltuk meg a Petőfi Irodalmi Múzeum rádióstúdióját, hogy kommunista mikulásról, professzionális Facebookozásról és írás közbeni butaságról beszélgessünk, meg persze a versről, ami olyan, mint egy kád. Hol szorongással, hol vérrel van teli. A podcastra érdemes feliratkozni az iTunes-ban is.
Könyves podcast #6: Dragomán György és Szabó T. Anna by Konyvesblog on Mixcloud
Többek közt ezekről volt szó a beszélgetés egy órájában:
-Nemcsak a román mikulást, de a román angyalt is Moș Gerilănak hívták, karácsonyfa helyett téli fát kellett állítani, az ajándékot pedig az elvtárs adta. Ráadásul mindezt szilveszterkor.
-Az óvónők nem örültek, amikor az óvodáskorú Dragomán György megkérdezte, hogy ha Ceaușescunak Nicolae a keresztnevet, akkor ő vajon Mikulás-e.
-Szabó T. Anna nagyon sokszor olvasta Dragomán könyveit, ő viszont felesége egyetlen versét sem tudja fejből. A verstanulás sosem ment neki, és amikor életében először kellett verset memorizálnia, kiderült, hogy csak a vers tartalmát tanulta meg.
-Dragomán sokáig webdizájnnal foglalkozott, mindkettőjük honlapját ő csinálta. Mindig minden használati utasítást elolvas, még Facebookozni is könyvből tanult.
- Szabó T. a legjobb verseit mindig a Holminak adta, mert ők indították el a pályán. Most, hogy a folyóirat megszűnt, légüres térben érzi magát. Szerinte a versnél nagyon fontos, hogy mindig maradjon érdes felület vagy ellentmondás, ne csak egy jó érzés, amit az elolvasása okoz. Ha nincs csapda a versben, akkor az a vers nem sikerült. A szöveg horog, ami beléd akad – felemel, megtart, fáj.
- Ha bajban van a szöveggel, Dragomán mindig beül egy kád vízbe. Ha nagy bajban van, akkor elmegy a Rudasba, és bámulja a zöld fényt. Az ominózus fény szerencsére a fürdő tetejének felújítása után is a helyén maradt, így nem volt szükség a gerillaakciójára.
-Az álmok és Dragomán prózája nagyon erősen hat Szabó T.-re, de erre általában csak azután jön rá, hogy elolvassa a kész verset vagy prózát.
-Dragomán nagyon szeret veszekedni, Szabó T.-nek nagyjából húsz évre volt szüksége, amíg megtanulta, hogyan kell.
- Dragomán próbálja minél jobban kerülni a reflexiót- A pusztítás könyvénél például szabály is volt, hogy a szöveg ne reflektáljon önmagára. Írás közben szerinte jó közel kell hajolni a szöveghez, hogy az ember ne lásson mást, a könyv szerkezetét viszont nem lehet ösztönösen megcsinálni, azt fel kell építeni.
- Szabó T. szerint a jó író nem kimond, hanem sugall. Most egy kamaszkönyvön dolgozik, amihez leginkább egyedüllétre lenne szüksége. Tavasszal érkezik Senki madara című kötete, ami A daruasszony című Patrick Ness-regényhez ihletül szolgáló népmese gyerekkönyves változata lesz. Dragomán legközelebb valószínűleg novelláskötettel jelentkezik.
-Amikor Dragomán Györgynek lett dolgozószobája, meghagyta a fiainak, hogy ha rajzolnak valamit, azzal mindig lehet menni hozzá. Akkoriban elég sokat rajzoltak.
-A Dragomán-család karácsonyi menüje általában olyan ételekből áll, amiket a fiaik nem szeretnek.