Általános cikkek 2008 könyvműhely

Az őrült tudósok gyerekeinek feszült hétköznapjai

Tweek | 2008. november 16. |

C+
Madeleine Rosca: Lidércfölde 1. Vad Virágok Könyvműhely, 2008, 192 oldal, 1890 Ft.

A japán külügyminisztérium nemzetközi mangapályázata új keletű; 2007-ben osztott ki először díjakat, többek között az ausztrál Madeleine Roscának a Lidércföldéért (Hollow Fields). Szóval nagyon friss a dolog, külföldön 2009-re várható a harmadik kötet.


A Lidércfölde főhőse a kilencéves Lucy Snow, aki a zengzetes nevű lányiskola helyett a Tudós és Etikátlan Tehetségek Akadémiájára téved, és amint az már lenni szokott, későn döbben rá: hoppá, ez nem az, csakhogy innen nem lehet megszökni, egy alternatíva marad, az alkalmazkodás. A vidéki angol kastélyok és az ódon ipari épületek jellegzetességeit egyesítő iskolában olyan tárgyakat oktatnak, mint a sírrablás, a fajok közti szervátültetés és a robottan, a személyzet és a tanárok a jó ég tudja, miféle létformához tartoznak, a nebulók pedig fittyet hánynak a társadalmi együttélés olyan szabályaira, mint az embertársakkal való kulturált érintkezés: a segítőkészség, kedvesség, udvariasság. Ez utóbbin egyébként nincs mit csodálkozni: a helyi házirend nem ösztönzi a diákokat az összetartásra, ugyanis a hét elteltével a leggyengébben teljesítő gyereket a szélmalomba viszik, ahonnan még senki sem tért vissza. Cserfes főhősnőnk a kezdeti bénázás után feltalálja magát, szövetségesre bukkan, majd úgy dönt, marad.


Természetesen nem véletlen, hogy a naiv Lucyt nem golyózzák ki az első héten. Az igazgatónő, Miss Weaver figyelmét rögtön felkelti, ugyanis az etikátlan tudósok közössége, mint bármely más foglalkozásé, belterjes, tehát ha valaki ismeretlen érkezik, az nem biztos, hogy kívülálló. Másrészt a legfőbb felvételi követelmény az iskola megtalálása, tehát ha Lucy átlaggyerek volna, nem keveredne a sötét erdőből a furcsa iskolába. Ebből sejthető, hogy a további kötetekben ki fog derülni valami sötét és misztikus Lucy származásáról, vagy a szülei múltjáról. Az alaphelyzet a szokásos: átlagos gyerek, aki mit sem sejt abból, hogy nem átlagos. A karakterek is a megszokottak: undok, gátlástalan osztályelső, aki egyben a suli szépe (Summer Polanski), goromba hímsoviniszta-palánta, ám jóképű és eszes fiú (Claude McGinty), háttérbe szorított, elfeledett és emiatt rezignált professzor (Dr. Bleak), és persze a gonosz boszorkák morbid csáberejét sem nélkülöző negatív főhős (Miss Weaver).


Ami a mangában érdekes, az a cukinak meg a horrornak a sajátos egyvelege (a preparálás még belefér, egyes gyerekek a valóságban is örömüket lelik a bogarak, giliszták stb. trancsírozásában; a holttestek megbolygatása viszont szerintem nagykorú felügyelete mellett sem a kilencéveseknek ajánlott); meg annak a koncepciózus végigvezetése, ahogy egy feltehetően normális körülmények között szocializálódott gyerek olyan társaságba kerül, ahol egészen más a szokás- és értékrend; ez feszültséget okoz, amit a szerző az atmoszférával (a hodály a bonyolult csőrendszerrel, a nagy gőzgépek, a sötét folyosók) és a karakterrajzzal (kedves arcú, dundi lábú gyerekek kontra toldott-foldott homlokú, üres tekintetű tanárok) érzékeltet. Nem is olyan gagyi − szögeztem le a végén − csak én már öreg vagyok az ilyen típusú történetekhez.
 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.