Arthur C. Clarke látta a jövőt

.:wendy:. | 2008. április 07. |

Azt hiszik a sci-fi írók minden ötlete merő őrült agyszülemény? Hát nem. Álljon itt rögtön a sci-fi egyik legnagyobbjának, a nemrégiben elhunyt Arhur C. Clarke-nak öt jóslata, amely bizony mind valóra vált. A hajtás után pedig öt másik, amely még várat magára.

Öt jóslat Clarke-tól, amely valóra vált:

1. A geostacionárius pályán (GSO - geostationary orbit), a Föld felszíne felett 36000 kilométerre keringenek a műholdak az egyenlítő síkjában. Ez azért előnyös, mert ezen a pályán keringési idő 24 óra, tehát a műhold együtt forog a Földdel. Clarke volt az első, aki felvetette, hogy ezek a műholdak, használhatóak lehetnek az egész világot behálózó kommunikációra. A geostacionárius pályát ma Clarke-pályának is nevezik.

2. Az internet atyja, Sir Tim Berners-Lee elmondása szerint Clarke novellája, a Dial F for Frankenstein nagy inspiráció volt számára.

3. A Randevú a Rámával című regényében, Clarke kitalálta "Project Spaceguard" elnevezésű űrfigyelő rendszert, amellyel követhetők és vizsgálhatók a föld felé tartó aszteroidák. A rendszer 1996-ban a valóságban is létrejött és Clarke-nak ajánlva "Spaceguard"-nak nevezték el.

4. A 2001: Űrodisszeiában megálmodott űrállomást most építik.

5. 1951-ben Clarke egy olyan űrhajót vízionált, amely nukleáris energiával működik. A valóságban a Szovjetunió több műholdat kötött így össze, mindegyiken kisebb reaktorokkal.




És öt jóslat, amely talán hamarosan valóra válik:

1. Az éden szökőkútjai (1979) című regényében szerepel egy űrlift, amely egy olyan geostacionárius műhold, amely a föld felszínéhez van vezetve, így lehetőség van emberek és áruk utaztatására.

2. Reméljük Harry herceg tisztában van vele, hogy a 2001: Űrodisszeia szerint neki 2013-ban az űrbe kell majd látogatnia.

3. 2025-re minden agyfunkció fel lesz térképezve, tehát olyan tökéletes mentális alámerülést élhetünk át saját agyunkba, hogy a virtuális valóság csupán egy unalmas utánzat lesz.

4. Körülbelül egy évtized múlva a mesterséges intelligencia teljesen felzárkózik az emberihez. Tehát két intelligens faj lesz a földön: egy biológiai és egy nem-biológiai.

5. 2040-re egy ún. "univerzális másolóval" képesek leszünk mindent klónozni a kaviártól a gyémántokig. Létrejön egy olyan társadalom, amelyben az egyedüli érték az információ lesz.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

...

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

...

Marék Veronika, aki miatt a japán gyerekek magyar oroszlánnal alszanak

Hatvan éve megjelenő kötetei közül az elsők épp olyan olvasottak, mint a legfrissebbek. Ő Marék Veronika, Boribon, a kockásfülű nyúl és Kippkopp megteremtője. 

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.