Általános cikkek bécs (x)

150 éves a bécsi Ringstraße

.konyvesblog. | 2014. december 11. |

1857. december 16-án II. Ferenc József elrendelte, hogy a bécsi belvárost körülvevő erődítményeket lerombolják és az azelőtt a katonaság által használt területet, az ún. glacist, amely a régi bástyák és a városfal előtt terült el, pompás, impozáns épületek szegélyezte körúttá alakítsák át.

Bécs történetének legnagyobb városépítészeti projektje összekapcsolta a császári rezidenciát és nemesi palotákkal teli belvárost a kispolgári elővárossal. A cél egy modern világváros létrehozása volt. A nemzetközileg meghirdetett pályázatra 85 iroda nyújtotta be javaslatát, azonban egyik tervet sem valósították meg teljes egészében. Ehelyett egy bizottság a legjobb tervezetekből kidolgozott egy alaptervet. A bontási munkálatok 17 évig tartottak, és a lakosság élénk figyelemmel kísérte.

A 19. század második felében Bécs Európa 4. legnagyobb városává vált. A Bécs teljes városszerkezetét átalakító építkezés több mint 50 évig tartott, nagyjából 300 focipályányi területen. A hivatalos megnyitó 1865. május 1-jén volt, ekkor azonban még messze nem volt kész a Ring.

A bankárok, gyárosok, vállalkozók felemelkedése összekapcsolódott az iparosodással. Ez a tehetős „alapítógeneráció”, beleértve a liberális zsidó nagypolgárságot, megfelelő társadalmi színtérre lelt a Ringen. Sokan közülük fontos pénzadományozói voltak a császárnak, aki köszönetképp nemesi rangra emelte őket. Az „régi” udvari nemesség csak néhány épülettel képviseltette magát a Ringen. A nemzetiszocialisták idejében számos zsidó tulajdonban lévő palotát – például a különleges bútorzattal rendelkező Ephrussi-palotát* „árjásították”, tulajdonosaikat pedig elhurcolták, deportálták vagy meggyilkolták.

A Ring:

  • nem is gyűrű (Ring) alakú 
  • hossza: 5,2 km (kb. mint a Margitszigeti futókör)
  • 57 m széles
  • az építkezéseken használt tégla nagyrészt a város déli részén található téglagyárakból érkezett
  • a Csehországból bevándorolt 3000  téglaégető („Ziegelböhm”) gyakran embertelen körülmények között élt és dolgozott (tömegszállások: 40-70 ember egy helyiségben, heti 7-szer 15 óra munka, pénz helyett jegyeket kaptak, amiket a kantinban lehetett csak beváltani)

Itt található Bécs szinte minden fontos intézménye, épülete:

  1. a városháza (Rathaus),
  2. a Parlament (Ferencz József sosem vett rész ülésen, és összesen kétszer járt az épületben 15 év alatt),
  3. az operaház (a körút első kulturális épülete, 1918-ig Hofoper (udvari opera), azóta Staatsoper (állami opera), színpad – 50 m, nézőtér – 25 m, Mahler vezettette be, hogy az előadások alatt nem éghetnek a lámpák a nézőtéren, és a későn jövők nem mehetnek be),
  4. a Burgtheater (a német nyelvterület egyik legfontosabb színháza, Ausztria „nemzeti színháza”, itt kezdődött Klaus Maria Brandauer karrierje is, kettő magyar rendező rendezett eddig itt: Ascher Tamás és Schilling Árpád, Elfriede Jelinek könyvet írt Burgtheater címmel, melyben a színházról és színészeiről ír a nácizmus alatt és a háború utáni időszakban),
  5. az Urania (eredetileg népoktatási intézmény – ahol Einstein és Thomas Mann is tartott előadást –, ma csillagvizsgáló)
  6. a bécsi egyetem (az első német nyelvű egyetem, és a prágai után a 2. legrégebbi alapítású Európában, itt tanult Herzl Tivadar és a magyar származású Bárány Róbert is, aki pont 100 éve kapott – első osztrákként – Nobel-díjat)
  7. a Nationalbibliothek (1368-ban alapították; állománya 10 millió fölötti, ebből több mint 3,7 millió könyv; itt található 39 kötet Mátyás király ma ismert 216 corvinájából; egy 2010-ben aláírt szerződésnek megfelelően a google 600.000 könyvet digitalizál, amelyek ingyenesen elérhetőek (lesznek), itt található az (elsősorban 20. századi) osztrák irodalom archívuma is (többek között Egon Friedellé, Ödön von Horváthé, Peter Handkéé, Ernst Jandlé),
  8. kávézók: Schwarzenberg, Imperial, Landtmann, Prückel,
  9. parkok: Stadtpark, Volksgarten, Burggarten, Rathauspark
  10. a legismertebb múzeumok: Szépművészeti (évi több mint 1 millió látogató; Munkácsy készítette a lépcsőház mennyezeti freskóját, amit Párizsban festett, Bécsben sosem járt; itt látható az 1799-ben megtalált nagyszentmiklósi kincs – 23 aranyedény, valószínűleg az avar fejedelmi kincsek része, utoljára 2002-ben volt Budapesten látható), Természettudományi, Iparművészeti,
  11. a legpatinásabb szállodák: Imperial, Kempinski, Ritz


Irodalom és a Ring: 

  1. 21 írószobor látható a Ringen (többek között: Shakespeare, Calderon, Moliére, Lessing, Goethe, Schiller)
  2. a Ring egyik házában látta meg a napvilágot Stefan Zweig
  3. Robert Musil „A tulajdonságok nélküli ember” című művében a Ringstraße pompás épületeit „egy semmitmondó és tartalmatlan kor színházi díszleteinek” titulálja
  4. Arthur Schnitzler – akinek Álomnovellájából készült a Tágra zárt szemek című film forgatókönyve – egyszer azt álmodta, hogy meztelenül repül a Ringstrasse fölött (2012-ben jelent meg Álomnaplója, melyet 13 éves korától haláláig vezetett)
  5. Különös népszerűségnek örvendett a „Sirk-Ecke” (a Ring és a Kärntner Straße kereszteződése) és a Schwarzenbergplatz közötti szakasz. Ez a sarok (amely elnevezését egy üzletről kapta, ma azonban a Hotel Bristol található itt) volt „A” találkozóhely az Osztrák–Magyar Monarchia idejében. Az osztrák irodalom egyik legnagyobb hatású alakja, Karl Kraus „Az emberiség végnapjai”** című művében örökítette meg ezt a helyet.

(x)

 

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél