Általános cikkek bécs (x)

150 éves a bécsi Ringstraße

.konyvesblog. | 2014. december 11. |

1857. december 16-án II. Ferenc József elrendelte, hogy a bécsi belvárost körülvevő erődítményeket lerombolják és az azelőtt a katonaság által használt területet, az ún. glacist, amely a régi bástyák és a városfal előtt terült el, pompás, impozáns épületek szegélyezte körúttá alakítsák át.

Bécs történetének legnagyobb városépítészeti projektje összekapcsolta a császári rezidenciát és nemesi palotákkal teli belvárost a kispolgári elővárossal. A cél egy modern világváros létrehozása volt. A nemzetközileg meghirdetett pályázatra 85 iroda nyújtotta be javaslatát, azonban egyik tervet sem valósították meg teljes egészében. Ehelyett egy bizottság a legjobb tervezetekből kidolgozott egy alaptervet. A bontási munkálatok 17 évig tartottak, és a lakosság élénk figyelemmel kísérte.

A 19. század második felében Bécs Európa 4. legnagyobb városává vált. A Bécs teljes városszerkezetét átalakító építkezés több mint 50 évig tartott, nagyjából 300 focipályányi területen. A hivatalos megnyitó 1865. május 1-jén volt, ekkor azonban még messze nem volt kész a Ring.

A bankárok, gyárosok, vállalkozók felemelkedése összekapcsolódott az iparosodással. Ez a tehetős „alapítógeneráció”, beleértve a liberális zsidó nagypolgárságot, megfelelő társadalmi színtérre lelt a Ringen. Sokan közülük fontos pénzadományozói voltak a császárnak, aki köszönetképp nemesi rangra emelte őket. Az „régi” udvari nemesség csak néhány épülettel képviseltette magát a Ringen. A nemzetiszocialisták idejében számos zsidó tulajdonban lévő palotát – például a különleges bútorzattal rendelkező Ephrussi-palotát* „árjásították”, tulajdonosaikat pedig elhurcolták, deportálták vagy meggyilkolták.

A Ring:

  • nem is gyűrű (Ring) alakú 
  • hossza: 5,2 km (kb. mint a Margitszigeti futókör)
  • 57 m széles
  • az építkezéseken használt tégla nagyrészt a város déli részén található téglagyárakból érkezett
  • a Csehországból bevándorolt 3000  téglaégető („Ziegelböhm”) gyakran embertelen körülmények között élt és dolgozott (tömegszállások: 40-70 ember egy helyiségben, heti 7-szer 15 óra munka, pénz helyett jegyeket kaptak, amiket a kantinban lehetett csak beváltani)

Itt található Bécs szinte minden fontos intézménye, épülete:

  1. a városháza (Rathaus),
  2. a Parlament (Ferencz József sosem vett rész ülésen, és összesen kétszer járt az épületben 15 év alatt),
  3. az operaház (a körút első kulturális épülete, 1918-ig Hofoper (udvari opera), azóta Staatsoper (állami opera), színpad – 50 m, nézőtér – 25 m, Mahler vezettette be, hogy az előadások alatt nem éghetnek a lámpák a nézőtéren, és a későn jövők nem mehetnek be),
  4. a Burgtheater (a német nyelvterület egyik legfontosabb színháza, Ausztria „nemzeti színháza”, itt kezdődött Klaus Maria Brandauer karrierje is, kettő magyar rendező rendezett eddig itt: Ascher Tamás és Schilling Árpád, Elfriede Jelinek könyvet írt Burgtheater címmel, melyben a színházról és színészeiről ír a nácizmus alatt és a háború utáni időszakban),
  5. az Urania (eredetileg népoktatási intézmény – ahol Einstein és Thomas Mann is tartott előadást –, ma csillagvizsgáló)
  6. a bécsi egyetem (az első német nyelvű egyetem, és a prágai után a 2. legrégebbi alapítású Európában, itt tanult Herzl Tivadar és a magyar származású Bárány Róbert is, aki pont 100 éve kapott – első osztrákként – Nobel-díjat)
  7. a Nationalbibliothek (1368-ban alapították; állománya 10 millió fölötti, ebből több mint 3,7 millió könyv; itt található 39 kötet Mátyás király ma ismert 216 corvinájából; egy 2010-ben aláírt szerződésnek megfelelően a google 600.000 könyvet digitalizál, amelyek ingyenesen elérhetőek (lesznek), itt található az (elsősorban 20. századi) osztrák irodalom archívuma is (többek között Egon Friedellé, Ödön von Horváthé, Peter Handkéé, Ernst Jandlé),
  8. kávézók: Schwarzenberg, Imperial, Landtmann, Prückel,
  9. parkok: Stadtpark, Volksgarten, Burggarten, Rathauspark
  10. a legismertebb múzeumok: Szépművészeti (évi több mint 1 millió látogató; Munkácsy készítette a lépcsőház mennyezeti freskóját, amit Párizsban festett, Bécsben sosem járt; itt látható az 1799-ben megtalált nagyszentmiklósi kincs – 23 aranyedény, valószínűleg az avar fejedelmi kincsek része, utoljára 2002-ben volt Budapesten látható), Természettudományi, Iparművészeti,
  11. a legpatinásabb szállodák: Imperial, Kempinski, Ritz


Irodalom és a Ring: 

  1. 21 írószobor látható a Ringen (többek között: Shakespeare, Calderon, Moliére, Lessing, Goethe, Schiller)
  2. a Ring egyik házában látta meg a napvilágot Stefan Zweig
  3. Robert Musil „A tulajdonságok nélküli ember” című művében a Ringstraße pompás épületeit „egy semmitmondó és tartalmatlan kor színházi díszleteinek” titulálja
  4. Arthur Schnitzler – akinek Álomnovellájából készült a Tágra zárt szemek című film forgatókönyve – egyszer azt álmodta, hogy meztelenül repül a Ringstrasse fölött (2012-ben jelent meg Álomnaplója, melyet 13 éves korától haláláig vezetett)
  5. Különös népszerűségnek örvendett a „Sirk-Ecke” (a Ring és a Kärntner Straße kereszteződése) és a Schwarzenbergplatz közötti szakasz. Ez a sarok (amely elnevezését egy üzletről kapta, ma azonban a Hotel Bristol található itt) volt „A” találkozóhely az Osztrák–Magyar Monarchia idejében. Az osztrák irodalom egyik legnagyobb hatású alakja, Karl Kraus „Az emberiség végnapjai”** című művében örökítette meg ezt a helyet.

(x)

 

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!