Hét jelenet már kész az online drámából

.:wendy:. | 2009. március 16. |

Mint arról már korábban beszámoltunk a litera - a Trafóval együttműködésben - Magyar Staféta címmel meghívásos és tehetségkutató pályázatot hirdetett. Öt kortárs drámaírót kértek fel olyan drámai mű létrehozására, amely az ő együttes munkájuknak eredményeként online térben valósul meg. (A meghívásos pályázattal párhuzamosan zajló tehetségkutató részletei itt olvashatók.)

Háy János, Tasnádi István, Kárpáti Péter, Erdős Virág és Garaczi László vállakoztak arra, hogy stafétában írják meg az előző szerző munkájához szervesen illeszkedő vagy azt ellenpontozó, egy vagy több jelenetből álló „kisfelvonásukat".  

Az első két szerző - Háy János és Tasnádi István - jelenetei már kész is vannak, alább részletek olvashatók belőlük. Jövő héten kiderül hogyan bonyolódik az öt szereplő - négy nő és egyetlen férfi - sorsa, akkor Kárpáti Péter veszi át a stafétát.

 

Háy János

1. jelenet
Nyelviskolává alakított bérlakás. Tanterem. Intenzív angol nyelvtanfolyam munkanélkülieknek. Erika és Szilvia már bent ülnek


Erika: Te is munkanélküli vagy?
Szilvia: Én mindig is munka nélküli voltam, de mióta elhúzott a férjem, azóta már tényleg az vagyok.
Erika: Otthagyott?
Szilvia: Ja, két gyerekkel.
Erika: Nem kellettek neki a gyerekek?
Szilvia: Kellettek volna, de nem adtam, nem elég hogy lelép egy hülye libával, otthagy engem egy csomó pszichikai problémával, ja, meg egy kurva nagy lakáskölcsönnel, szóval hogy ezek után a gyerekeket, azért azt már nem. Majd jöhet vasárnap, elviheti őket fagyizni, ha épp lesz kedvem odaadni őket.
Erika: Én nem értek az ilyen családi dolgokhoz, mert nekem nincsen, de szerintem azért a gyerekeknek fontos, hogy van apjuk, nem?
Szilvia: Megkapnak tőlem mindent, a pénzen kívül. Azt meg elég, ha átutalja, nem kell hozzá személyes kontaktus.
Erika: Marha kemény vagy.
Szilvia: Figyelj, az ember egyszer kerül be a házassága miatt a pszichiátriára, kétszer nem kockáztatja meg.

tovább>>

 

 

 

 

Tasnádi István

HARMADIK JELENET

 

 

A 6-os villamoson.

ERIKA Minden éjjel megölök valakit. Krisztát már megöltem. Többször is. Múlt éjjel lesavaztam az arcát. Szilviát megnyúztam egy konzervnyitóval.
NATÁLIA Érdekes. Meddig mész?
ERIKA Boráros. Te?
NATÁLIA Blaha.
ERIKA Téged még nem öltelek meg.
NATÁLIA Ez kedves tőled.
ERIKA Lehet, hogy ma éjjel.
NATÁLIA Védekezni fogok! (nevet)

Az ajtók kinyílnak, nem száll le senki, nem száll fel senki.

NATÁLIA El akarod vetetni, azért álmodsz ilyeneket.
ERIKA Miről beszélsz?
NATÁLIA A gyerekről, ami a hasadban van.
ERIKA Mi van?!
NATÁLIA Hány hetes?
ERIKA Nem tudom, miről beszélsz!
NATÁLIA Nekem mindegy.

Csend.

tovább>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TAVASZI MARGÓ
...

Fehér Renátó: Vissza kell szereznünk a szeretet és a szolidaritás jogát

Hol a kiút a „szégyen és megvetés” szigetéről? A Tavaszi Margón mutatták be Fehér Renátó első regényét.

...

drMáriás: Ha kicsúszok a kanonizációból, akkor sem olyan nagy a baj

Milyen a rendszerhez alkalmazkodó ember tudatállapota? És ki az a Szabó Rozália? 

...

Emlékezés és AI – Németh Gábor korai művei új jegyzetekkel térnek vissza

Bemutatták a Tavaszi Margón Németh Gábor Elnézhető látkép című kötetét, amely az életmű első három kiadványát foglalja egybe. 

...

Böszörményi Márton: Az első gyerekem születésekor indult be ez a félelem

Hogyan lehet ábrázolni egy regényben a pedofíliát? Böszörményi Márton Fenevad című kötetének bemutatóján jártunk.

...

„Mi lenne, ha megölném ezt a nénit?” – bemutatták Fehér Gáspár első regényét

Mi a teendő, ha már-már elviselhetetlenül irigyeljük a szomszéd néni szép nagy lakását? Fehér Gáspár könyvéből kiderül.

...

„Ünnepeljünk, én azt mondom” – ilyen lesz április 11-én a költészet napja a Tavaszi Margón

Megkérdeztünk néhány fellépőt, hogy miért jó verset olvasni, és mit ajánlanának a „kezdőknek”.