Általános cikkek

J. K. Rowling beperelte rajongóját

Könyves Magazin | 2008. február 29. |

J. K. Rowling brit írónő szerint kihasználta a jóhiszeműségét és "elárulta" az a rajongója, aki a Harry Potter regényfolyam nyomán enciklopédiát akar megjelentetni.

A 400 oldalas kötettel tavaly novemberben akart előállni az amerikai RDR Books kiadó, ám a világhírű írónő bírósághoz fordult, és meggátolta a könyv megjelenését. A manhattani kerületi bíróságra benyújtott periratokat csütörtökön hozták nyilvánosságra.

Steve Vander Ark nagy Harry Potter-rajongóként létrehozott egy internetes oldalt, amely olyan népszerű lett, hogy 25 millió látogatót vonzott. Korábban maga Rowling is "remek honlapnak" nevezte. Ark Potter-lapján többek között egy csomó regényről született esszé és lexikonszerű adat szerepel, de felkerült rá a varázsvilág mágikus lényeinek katalógusa és egy ki kicsoda is. A rajongó ezeknek az adatoknak a felhasználásával állította össze a "The Harry Potter Lexicon" című kötetet. A lexikon megjelentetése megsértené szerzői jogait, ráadásul maga is tervezte egy ilyen jellegű enciklopédia megírását, amelynek bevételét teljes egészében jótékony célra akarta fordítani - érvelt Rowling a bíróságnak írt közleményében. Az írónő beadványához a Warner Bross. filmstúdió is csatlakozott, amely a Potter-könyvekhez és -filmekhez fűződő szellemi tulajdon birtokosa.

Az RDR jogi képviselői azzal védekeztek, hogy kötetük semmiféle konkurenciát nem jelent Rowling regényeinek, és csupán a bevett "referenciakönyvek" vagy "kalauzok" műfajába sorolható könyvet akarnak piacra dobni. "Kétségbeejtőnek tartom, hogy ekkora változáson eshetett át a rajongó-szerző kapcsolat" - vonta le a tanulságot a világ egyik legbefolyásosabb személyiségének tartott írónő.

(Forrás: MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

MARGÓ
...

„Ahonnan én jövök, ott nem írnak könyveket” – Bruno Vieira Amaral portugál íróval beszélgettünk

Hogyan határoz meg minket a származásunk? És mit jelent újraírni a múltat? A portugál Bruno Vieira Amarallal beszélgettünk. 

...

Hol találkozik a foci és a gaming az irodalommal? Interjú Tonio Schachinger osztrák sztárszerzővel

Mi a közös a számítógépes játékokban, a fociban és a könyvekben? Tonio Schachinger elárulja.

...

Babarczy Eszter: Volt egy apám, aki nem volt, és volt egy apám, aki félelmetes volt

Babarczy Eszter mesélt betegségről, gyászról és őszinte szeretetről. Interjú.

...

Moa Herngren svéd író: Nem mi választjuk az anyósunkat

Mozaikcsaládok, hétköznapi drámák, párhuzamos igazságok és szembenézés a legnagyobb félelmekkel. Interjú a világhírű szerzővel.

...

Londoni zenész unokája írta meg a budapesti zongorista filmbe illő történetét

Egy mágikus erejű zongora és egy hihetetlen, de igaz történet: Roxanne de Bastion az Őszi Margón.

...

Pajor Tamás: Pályatársaim erős virtuális pofonokkal józanítottak ki

Milyen egy későn jött dackorszak? Miért nincs a művészetnek feladata? Pajor Tamás Veiszer Alindával beszélgetett a Margón.