Elhunyt P. D. James, Az ember gyermeke írója

Valuska László | 2014. november 27. |

Elhunyt csütörtökön Phyllis Dorothy James brit krimiírónő. Adam Dalgliesh költő-detektív karakterének megalkotóját 94 éves korában érte a halál - jelentette be kiadója. James regénye, Az ember gyermeke most jelenik meg, e-könyvben már kapható is.

"Nagyon hiányozni fog nekünk. Könyvei csak önmagukkal versenyezhetnek, mindig szórakoztatóak maradnak, de mégis oly komolyak és jól megírtak, mint bármelyik mai irodalmi mű" - olvasható Charles Elliott, a Knopf kiadó szerkesztőjének közleményében. David Cameron brit miniszterelnök Twitter-üzenetében az Egyesült Királyság egyik legnagyobb krimiírójának nevezte az írónőt, aki olvasók nemzedékeit inspirálta és nyűgözte le.

P.D. James: Az ember gyermeke (e-könyv)

XXI. század Kiadó, 2014, 2400 Ft

 

Phyllis Dorothy James, aki II. Erzsébet brit uralkodótól 1991-ben bárónői rangot kapott, 20 könyvet írt, amelyek többségéből játékfilm vagy sorozat is készült. Legismertebb munkái közé tartozik a Gyilkosok szobája, Az ember gyermeke, valamint A halál jár Pemberley-ben. James 1920-ban született Oxfordban egy köztisztviselő lányaként. Maga is több hivatalban dolgozott, köztük a belügyminisztérium törvényszéki szakértői osztályán. Szolgált a BBC igazgatótanácsi tagjaként is.    

Az ember gyermeke című könyvből készült film Clive Owen főszereplésével

James elmondása szerint mindig is író szeretett volna lenni, és azért kötött ki a kriminél, mert lenyűgözte a detektívregények szerkesztési módja. Ahogy saját honlapján írta, idővel rájött arra, hogy lehetséges a krimi hagyományos keretei között írni, és mégis elismert íróvá válni, aki képes valami maradandót mondani a férfiakról és nőkről, valamint a társadalomról, amelyben élünk.

Visszatérő karaktere, a nyájas Dalgliesh detektív az írónő szerint mindazokat a tulajdonságokat testesítette meg, amelyeket a legjobban csodált a férfiakban: az érzékenységet, a bátorságot és az intelligenciát. A karakter először az 1962-es Takard el az arcát! című könyvben jelent meg, majd ezután további 13 James-regényben tűnt fel főszereplőként.

P.D. James 1987-ben megkapta a brit Krimiírók Társaságának Gyémánt Tőr életműdíját, 2005-ben a National Arts Club amerikai művészetpártoló egyesület irodalmi becsületrenddel tüntette ki.

Forrás: MTI

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

MARGÓ
...

Egy állat, ami az ember hibájából pusztult ki – Sibylle Grimbert francia író elképzelte az utolsó egyed történetét

Az utolsó egyed című regényről, háziállatokról és klímaszorongásról beszélgettünk. Interjú. 

...

„Ahonnan én jövök, ott nem írnak könyveket” – Bruno Vieira Amaral portugál íróval beszélgettünk

Hogyan határoz meg minket a származásunk? És mit jelent újraírni a múltat? A portugál Bruno Vieira Amarallal beszélgettünk. 

...

Hol találkozik a foci és a gaming az irodalommal? Interjú Tonio Schachinger osztrák sztárszerzővel

Mi a közös a számítógépes játékokban, a fociban és a könyvekben? Tonio Schachinger elárulja.

...

Babarczy Eszter: Volt egy apám, aki nem volt, és volt egy apám, aki félelmetes volt

Babarczy Eszter mesélt betegségről, gyászról és őszinte szeretetről. Interjú.

...

Moa Herngren svéd író: Nem mi választjuk az anyósunkat

Mozaikcsaládok, hétköznapi drámák, párhuzamos igazságok és szembenézés a legnagyobb félelmekkel. Interjú a világhírű szerzővel.

...

Londoni zenész unokája írta meg a budapesti zongorista filmbe illő történetét

Egy mágikus erejű zongora és egy hihetetlen, de igaz történet: Roxanne de Bastion az Őszi Margón.

2025 november 15.
Budapest Music Center
Mátyás utca 8.

Első alkalommal rendezi meg nonfiction könyvfesztiválját, a Futurothecát a Könyves Magazin. 2025. november 15-én a Budapest Music Centerben fellép a brit szám- és nyelvzseni Daniel Tammet, az időtudatos norvég geológus, Reidar Müller, a dán klímapszichológus, Solveig Roepstorff és a spanyol sztár agysebész, Jesús Martín-Fernández, Orvos-Tóth Noémi és Meskó Bertalan. Az olvasás segít megérteni összetettebb kérdéseket, problémákat vagy folyamatokat, amelyek a jövőnket alakítják. A Futurotheca – A jövő könyvtára olyan témákat, szerzőket és könyveket emel a fesztivál középpontjába, amelyek megismerésével olvasóként alakíthatjuk a jövőnket.

Program

Támogatók