A sorozatgyilkos Charles Manson kedvenc olvasmánya egy önsegítő könyv volt

.konyvesblog. | 2016. augusztus 31. |

A Dale Carnegie-tréning olyan emberek életét befolyásolta, mint Warren Buffett vagy Johnny Cash, egy friss életrajz (Manson: The Life and Times of Charles Manson) szerint ugyanakkor a jelenleg is börtönbüntetését töltő sorozatgyilkosra, Charles Mansonra is óriási hatással volt. A szerző, Jeff Guinn egyenesen azt állítja, hogy Manson a Carnegie-tréningek eredményeként vált "kisstílű striciből" "rémisztően hatékony szociopatává". Manson 1957-ben autólopás miatt a kaliforniai szövetségi börtön lakója volt, amikor egy kurzuson megismerkedett és egyre jobban elmerült a Hogyan szerezzünk barátokat, hogy bánjunk az emberekkel? című Carnegie-kötet tanításaiban, mindez pedig Jeff Guinn szerint nagyban meghatározta azt, ahogyan Manson később az embereket manipulálni tudta.

Mansont főként a hetedik fejezet bűvölte el, melynek az együttműködés a fő témája, és Carnegie egyik tanácsa ("Hagyd az embereket, hogy azt higgyék: tőlük származik az ötlet") nagyban segítette abban, hogy létrehozza és kontroll alatt tartsa a főleg fiatal nőkből álló bandáját. A korábbi "családtagok" közül Patricia Krenwinkel és Leslie Van Houten is azt állította, hogy Manson mesterien értette a dolgát, gyakran kérte és dicsérte a követői tanácsait, a gyilkosságokat pedig mindig a család döntéseként állította be.

A Dale Carnegie nevével fémjelzett és jelenleg is kurzusokat kínáló cég érthető módon nem örült annyira, hogy a tréningeket Amerika leghírhedtebb sorozatgyilkosával említik egy lapon, és Guinn hiába kereste őket, nem akartak segíteni neki. A Bloomberg Businessweek megkeresésére a szóvivőjük annyit mondott, hogy a cég annak idején nem tartott börtönkurzusokat, helyette vállalatokkal és kormányzati ügynökségekkel dolgozott együtt. A cég honlapja ugyanakkor ügyfelei között említi például New York városának büntetésvégrehajtó intézetét, és a szövetségi börtöniroda szóvivője, Chris Burke is azt mondta, hogy a hozzájuk tartozó 119 börtön rengeteg kurzust kínál a fogvatartottaknak, köztük pedig megtalálható a Carnegie-tréning is. Mansont jelenleg a kaliforniai börtön tartja fogva, ahol a rabok ugyancsak részt vehetnek hasonló kurzusokon.

Forrás: Bloomberg

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

KÖNYVHÉT
...

Húsbányászat az űrben és kapitalizmuskritika: Markovics Botond mesél új sci-fi regényéről!

Jó hírünk van: a Flair még mindig nem ért véget!

...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!

...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.