Térey János, Mécs Anna, Salvador Dali és Igazából szerelem [PROGRAMAJÁNLÓ]

Térey János, Mécs Anna, Salvador Dali és Igazából szerelem [PROGRAMAJÁNLÓ]

Karácsonyi események, Sorsok között és Térey János-est a heti programajánlónkban. 

fk | 2021. december 16. |

Igazából szerelem

Lehet, hogy egy kép erről: 9 ember és szöveg

A történet mozgatórugója a szerelem, legyen az első látásra, vagy éppen beteljesületlen, rangra, életkorra és családi állapotra való tekintet nélkül. Megérinti az agglegény miniszterelnököt, az anya nélkül maradt iskolásfiút, a korosodó, kiégett rocksztárt, és nem kerüli el a szerelmében csalódott, összetört szívű írót sem. Londoni életek és szerelmek találkoznak össze és bontakoznak ki. Szenteste romantikus, fergeteges és keserédes következményekkel, mindenki számára, aki elég szerencsés (vagy szerencsétlen) ahhoz, hogy a szerelem bűvöletébe essen.

Mikor? dcember 16. 20: 00. Hol? Bem Mozi. Facebook-esemény ITT. 

Sorsok között – Mécs Anna

-

A Sorsok között egyszerre könyvklub és beszélgetés, mert az Örökölt sors című könyv szerzője az írót és a szövegeket is minél közelebbről szeretné vizsgálni és megérteni, így a meghívott vendégeket új nézőpontból ismerhetjük meg. A decemberi beszélgetés vendége Mécs Anna, aki Gyerekzár című elbeszéléskötetével elnyerte a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat 2018-ban. A Gyerekzár szereplői lányok és nők, akik szeretnék a körülöttük lévő kapcsolatokat és világot jobban megérteni. Mécs Anna második kötete, a Kapcsolati hiba a technika és az egyén viszonyait vizsgálja, hogyan alakítja át életünket a technológia, a digitális kultúra

Mikor? december 18. 10: 30 Hol? Szatyor Bár. Facebook-esemény ITT. 

Térey János-est

-

Az utóbbi néhány évtized talán legtündökletesebb, legnagyobb ívet befutó, témáit és hangfekvéseit tekintve legváltozatosabb, műfaji ajánlatokban legbőkezűbb, így tehát legtágabb értelemben vett költői pályája: az 1970-ben született és 2019-ben elhunyt Térey Jánosé. Az est közönsége ezt az utat követheti végig, amelynek során több síkon is kirajzolódik Térey poétikusan megtervezett „őszi hadjárata”. Szívós önnevelődési története - a korai árvaságtól az otthonkeresés próbatételein át a küzdelmes boldogságot jelentő családapaságig. Módszeres térfoglalása - Debrecentől Zuglón és Újlipótvároson (továbbá Varsón, Drezdán, New Yorkon, Isztambulon, Athénon…) át a Svábhegyig. Költői „térerejének” kiteljesedése - a kezdeti „természetes arroganciától” a szenvtelenül „szerény javaslat” kimért megfogalmazásain át az „élete augusztusában” rendhagyóan felzengetett gordonkahangzásig. A poétikai tér újra- és újraparcellázása - a karcos magánmitológiától a nemzedéki önvizsgálaton át a felelős országismeretig. Költészettörténeti nézőpontból bátran mondhatjuk, hogy a születése utáni évben megjelent, kultikus érvényű vers (Domonkos István: Kormányeltörésben) antipoétikus tézisét fordította poétikusan mintegy a visszájára a magán- és közköltészet elnyűtt formáit megújító Térey: gondolni kollektív, gondolni privát. A jeles irodalomkritikus, egyetemi oktató Bazsányi Sándor érzékeny válogatása a fájdalmas hirtelenséggel lezárult, mégis oly gazdag életmű minden fontos irányának, árnyalatának felvillantására törekszik.

Mikot? december 17-én 20:00-kor. Hol? Müpa. Részletek ITT. 

Mesés találkozó Tóth Krisztinával

Lehet, hogy egy képregény erről: fa és , szöveg, amely így szól: „.္ိ Várjuk a karácsonyt! Mesés találkozó Tóth Krisztinával December 19./ 10 óra/ Millenium háza/ 1500 Ft AREOT On”

Malac és Liba már nagyon várják a karácsonyt! Izgatottan készülődnek az ajándékozásra, és közösen díszeket készítenek. Csatlakozz hozzájuk! Hallgasd meg a szerző, Tóth Krisztina előadásában a mesét, és a Millennium Házának múzeumpedagógusai segítségével készíts kupakból karácsonyfadíszt, ahogy Malac és Liba is teszik a mesekönyvben.

Mikor? december 19-én 10:00-kor. Hol? Millenium Háza. Facebook-esemény ITT. 

A művészet templomai – Salvador Dali ifjúkora

Lehet, hogy egy kép erről: 1 személy és , szöveg, amely így szól: „A MŰVÉSZET TEMPLOMAI SALVÁDOR DALI IFJÚKORA NAPLÓK 1904-1929 DÍSZBEMUTATÓ: DECEMBER 17. 18:30, URÁNIA FUNDACIÓ DOC DOC nka 12”
A művészet templomai sorozat legújabb, decemberi premierfilmje Salvador Dalí születésétől 1929-ig – a szürrealista mozgalomhoz való csatlakozásig – terjedő időszakban követi nyomon a festő életét és művészetének fejlődését. A film díszbemutatója december 17-én 18:30-kor lesz az Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol felvezető előadást tart Bodor Kata művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum kurátora.
Mikor? december 17-én 18:30-kor. Hol? Uránia. Facebook-esemény ITT. 
Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tóth Krisztina: Bármi lehet versalapanyag

A versek hangzásáról, műhelytitkokról, a költészet alapanyagáról és a költőkkel kapcsolatos sztereotípiákról is szó esett tegnap a Margón Tóth Krisztina új verseskötetének bemutatóján. A Bálnadalról Szilágyi Zsófia kérdezte a költőt. 

...
Kritika

Mégis minden félbemaradt - Térey János 50

Boldogh-ház, Kétmalom utca - Egy cívis vallomásai címmel jelent meg a tavaly elhunyt Térey János önéletírása, amiban városesszét, családtörténetet és felnövéstörténetet is találunk. A be nem fejezett mű a hét könyve.

...
Hírek

Sorsok között – Beszélgetés Mécs Annával

November 7-én Mécs Anna, a Gyerekzár című kötet Margó-díjas írója lesz a Sorsok között vendége. A Könyves Magazin és a Szatyor új beszélgetéssorozatán Orvos-Tóth Noémi pszichológus, az Örökölt sors szerzője fogja kérdezni őt. 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

...
Vass Norbert

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

...
Vass Norbert

Milyen apa volt Hemingway?