A filmekben Zsákos Frodót játszó színész egy hollywoodi podcastben beszélt Dax Shepardnek arról, hogy a direkt Weinsteinre hasonlító ork “amolyan baszd meg” gesztusként készült. A maszkot egyébként annak idején a Frodó segítőjét, Samut alakító Sean Astin szúrta ki, akinek ez az egyik első emléke az új-zélandi forgatásról.
A Weinstein-botrány a #MeToo-korszak első jelentős ügye volt, amikor a nagy hatalmú producert nők sora vádolta meg szexuális visszaéléssel, zaklatással és erőszakkal. Weinsteint végül 2020 februárjában 23 év börtönre ítélték nemi erőszak miatt.
Wood most azt mesélte, hogy a rendező, Peter Jackson döntött úgy, hogy készüljön egy Weinsteinre hasonlító orkmaszk, miután több nézeteltérésük is volt a A Gyűrűk Ura-filmek készítése kapcsán.
![Tolkien egy nyelvi ötlettel Atlantiszhoz kötötte A Gyűrűk Ura világát [podcast]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/2/24778/fe_229_160_tolkien_min.jpeg)
Tud még bármiben aktuális lenni ma J. R. R. Tolkien munkássága? Egyáltalán jó író volt Tolkien? És mi köze az ő elképzelt világának a mi történelmi valóságunkhoz? A kérdések apropója, hogy idén decemberben lesz húsz éve, hogy bemutatták Peter Jackson első Tolkien-filmjét, A Gyűrű Szövetségét, és ezért a filmet levetítették a cannes-i filmfesztiválon is. Egy beszélgetés erejéig megkerestük Füzessy Tamást, a Magyar Tolkien Társaság volt elnökét, aki 2007 óta Tolkien-kurzusaival az ELTE, majd a Károli Egyetem vendégoktatója is.
Tovább olvasokA Tolkien-adaptációt Jackson a Miramaxnál kezdte fejleszteni, amit Weinstein a fivérével együtt alapított. Ám míg Jackson legalább két részben akarta elmondani a történetet, a producer ragaszkodott hozzá, hogy a három könyv cselekményét egy filmben dolgozzák fel.
Weinstein azzal is fenyegette Jacksont, hogy lecseréli a rendezői székben Quentin Tarantinóra vagy John Maddenre (aki a Szerelmes Shakespeare-t készítette).
Amikor Jackson engedélyt kért Weinsteintől, hogy más producert keressen, Weinstein beleegyezett, de egy hétvégényi határidőt adott neki, illetve kikötötte, hogy vagy ugyanaz a producer dolgozik mindegyik filmen, vagy senki.

Éppen 40 éve, hogy a Magyar Nemzet 1981. július 21-én az új könyvek között felsorolta A Gyűrűk Urát - ekkor jelent meg először magyarul Tolkien klasszikusa. Viszont nem ez volt az első, hogy a lapok írtak Tolkienről, hol dicsérve, de gyakran értetlenkedve a nyugati hóborton, hogy odaát ennyire tetszenek a tündérek és manók. Az érdekes évfordulót a Lassi Laurië, a Magyar Tolkien Társaság újságja szúrta ki, mi pedig abból szemezgettünk, hogyan számoltak be és élcelődtek itthon a sajtóban Tolkienről, a könyveiről, a fantasyről - és hogy miért tartotta Tolkient értékesnek például Vekerdy Tamás. Cikkünk az Arcanum Digitális Könyvtár segítségével készült el.
Tovább olvasok“Ez az időkeret abszurd volt. Körbekilincseltek a városban. Peter csinált egy elég impresszív bemutató videót, amit mindenféle helyre elvitt. A legtöbben viszont nem tudták elfogadni a több film gondolatát. A népszerű vélemény az volt »Előbb látnod kell, hogy teljesít [az első film], és utána fekteted be a többi pénzedet«” - mondta Wood.
A színész azt is elmesélte, hogy Weinstein végül beleegyezett a legalább két filmbe, de Jackson tudomása nélkül lecsökkentette a produkció költségvetését 75 millió dollárra. A trilógia büdzséje végül 281 millió dollár volt és 2,991 milliárdot termelt, de már egy másik stúdiónak.

Az történt, hogy végül Jackson csapata kiszivárogtatta a forgatókönyvet, hogy felkeltse más stúdiók érdeklődését is. A projektet az akkor frissen alapított New Line Cinema vezetője, Bob Shaye karolta fel, aki ráadásul a három filmbe is beleegyezett. Ahogy Wood is elmondta a podcastben, az anekdota szerint végül pont Shaye döntött úgy, hogy három filmben kell leforgatni a történetet: “Ami őrület, elképzelhetetlen kockázatot vállaltak. A Miramax pedig úgy gondolta, hogy az egésznek úgysincs semmi esélye.” Tévedtek.