A Harry Potter házimanójáról neveztek el egy földimalacot

A Harry Potter házimanójáról neveztek el egy földimalacot

A Harry Potter-sorozat popkulturális hatását mi sem mutatja jobban, minthogy az egyes szereplők az élet minden területén inspirálóak lehetnek: legutóbb egy ciklont neveztek el Dudleyról, Harry Potter kiállhatatlan unokatestvéréről, egy friss hír szerint pedig egy angliai állatkertben született földimalac kapta az egyik HP-szereplő után a nevét.

ro | 2022. február 21. |
J.K. Rowling
Harry Potter és a titkok kamrája
Ford.: Tóth Tamás Boldizsár, Animus, 2021, 336 oldal
-

A Harry Potter-sorozat házimanójáról, Dobbyról nevezték el az év elején a chesteri állatkertben született földimalacot - írja a Telex, hozzátéve, hogy az Afrikában őshonos földimalac fogságban egészen ritkán szaporodik, Európában mindössze 66, a világ állatkertjeiben pedig összesen 109 földimalac él.

Dave White, az állatkert egyik vezető állatgondozója szerint Dobby születése valódi mérföldkő az állatkert történetében, már csak azért is, mert az állatkert 90 éves története során most először született náluk földimalac. Az intézmény dolgozóit amúgy valószínűleg a kisállat lógó fülei ihlették meg, így kaphatta a Dobby nevet.

A házimanó a széria második kötetében (Harry Potter és a titkok kamrája) bukkan fel. Dobby a Malfoy családnál szolgál, és mindent megtesz, hogy Harry ne jusson el Roxfortba - ezzel pedig nem egyszer bajba is sodorja a varázslótanoncot. A második könyv egyik legemlékezetesebb jelenete, amikor Harry Potter csellel elintézi, hogy Dobby kapjon egy zoknit, ezzel pedig felszabaduljon, és elhagyhassa végre a Malfoy családot.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Dudley viharosan tér vissza

A Harry Potter-könyvek Dudley-ja önző, elkényeztetett és könnyen dühbe gurul. Talán nem véletlen, hogy pont róla nevezték el a ciklont, ami viharos szelet, szokatlan meleget és zivatart hoz ma az országba. Könyvek hírek mellé.

...
Szórakozás

20 éve láthattuk a mozikban az elsőt, 10 éve az utolsót - Adaptációs különbségek a Harry Potter-univerzumban

A karantén éve nagyszerű lehetőség volt arra, hogy újra elővegyem a Harry Potter- könyveimet, és minden elolvasott kötet után megnézzem az abból készült filmadaptációt is. Most a legfontosabb különbségeket gyűjtöttük egybe a 20. évfordulóra.

...
Hírek

Harry Potter szobrot kapott Londonban

Bronz szobrot állítottak a kis túlélőnek, azaz Harry Potternek a londoni Leicester téren, ahol a varázslóról mintázott műalkotás több más híres filmszereplő alakjához csatlakozott

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

...

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.