Az új Robert Galbraith-krimiben Cormoran Strike egy eltűnt édesanya után nyomoz

Az új Robert Galbraith-krimiben Cormoran Strike egy eltűnt édesanya után nyomoz

A Cormoran Strike-sorozat ötödik és egyben a legizgalmasabb részében Cormoran Strike magánnyomozó épp a családját látogatja meg Cornwallban, amikor egy nő a segítségét kéri az édesanyja, Margot Bamborough ügyében, aki rejtélyes körülmények között tűnt el 1974-ben. Olvass bele a Zavaros vérbe!

Könyves Magazin | 2021. június 07. |

Talán mostanra már köztudott, hogy Robert Galbraith J.K. Rowling, a Harry Potter-sorozat és az Átmeneti üresedés szerzőjének írói álneve. A négy előző Strike-regény, a Kakukkszó, A selyemhernyó, a Gonosz pálya és a Halálos fehér mind az angol és a nemzetközi eladási listák első helyéig jutottak, és a Brontë Film and Televison meg is filmesítette őket.

Robert Galbraith
Zavaros vér
Ford.: Nagy Gergely, Gabo, 2021, 992 oldal
Robert Galbraith: Zavaros vér

A Zavaros vér című új regényben Strike épp a családját látogatja meg Cornwallban, amikor egy nő a segítségét kéri az édesanyja, Margot Bamborough ügyében, aki orvos volt és rejtélyes körülmények között tűnt el, éppen Strike születésének évében, 1974-ben. A doktornő feminista volt, míg korábban nyuszilányként is dolgozott, összetett és bonyolult élete ismétlődik Robin helyzetével, aki éppen egy küzdelmes váláson megy keresztül, nemsokára harminc éves lesz, egy másik férfi is érdeklődik iránta, nem tudja hogyan fogja egyszer veszélyes munkájával összeegyeztetni az anyaságot, miközben a Strike iránt táplált érzéseivel is viaskodik.

Robert Galbraith: Zavaros vér (részlet)

Biz ily volt ő, kiről mesém sugall,

az igazság lovagja, Artegall…

EDMUND SPENCER:

A tündérkirálynő

 

– Te is cornwalli vagy, itt születtél, itt nevelkedtél! – jelentette ki Dave Polworth ingerülten. – A Strike nem is a rendes neved! Igazából Nancarrow-nak kéne hívjanak. Most komolyan azt akarod mondani, hogy angolnak mondanád magad?

A Victory kocsma annyira megtelt ezen a kellemesen meleg augusztusi estén, hogy a vendégek tömege már kint hömpölygött előtte, az öbölhöz levezető széles kőlépcsőkön. Polworth és Strike egy sarokasztalnál üldögéltek, hogy néhány pint sörrel megünnepeljék Polworth harminckilencedik születésnapját. Már húsz perce a cornwalli nacionalizmus volt a téma, bár Strike-nak ez sokkal több időnek tűnt.

– Mondanám vajon, hogy angol vagyok? – gondolkodott el hangosan.

 – Nem, inkább azt, hogy brit.

– Menj már a picsába! – háborodott fel Polworth. – Dehogy mondanád! Csak fel akarsz húzni!

Ránézésre a két barát egymás szöges ellentétének tűnt. Polworth alacsony volt és szikár, mint egy zsoké, a bőre napszítta, az arca máris ráncos, leégett fejbőre át is látszott a ritkuló haján. A pólója gyűrött, mintha csak a padlóról kapta volna fel, vagy a mosott ruhák közül a kosárból, a farmere pedig szakadt. A bal alkarján Szent Pirán fekete- fehér keresztjét ábrázoló tetoválás, jobb kezén pedig jókora sebhely, amelyet egy cápával való találkozásakor szerzett.

Barátja, Strike meg úgy nézett ki, mint egy rossz formában lévő bokszoló; egyébként valóban az is volt.

Nagydarab, jóval 180 centi fölött, az orra kissé ferde, sötét, sűrű haja göndör. Neki nem volt tetoválása, és a sűrűn növő szakálla miatt folyamatosan borostás képe ellenére volt benne valami olyan ápolt, alapvetően összeszedett, amiből sugárzott, hogy valaha rendőr vagy katona lehetett.

– Te itt születtél! – ragaszkodott az igazához Polworth. – Szóval cornwalli vagy!

– Az a baj, hogy ezzel az erővel te meg birminghami.

– Na, tényleg menj a picsába! – kiáltott fel Polworth, immár valóban sértetten. – Két hónapos korom óta vagyok itt, anyám meg egy Trevelyan! Ez identitás kérdése, azé, hogy itt mit érzel! – Azzal a mellkasára csapott a szíve fölött. – Anyám családja évszázadok óta van Cornwallban…

– Ja, hát a vér és föld nekem sosem volt a…

Hallottad, mi volt a legutóbbi felmérésnél? – torkolta le Polworth. –„Mely etnikumból származik Ön?”, ez volt a kérdés, és a válaszadók fele, érted, fele, azt ikszelte, hogy „cornwalli”, nem azt, hogy „angol”. Óriási növekedés!

– Remek – felelte Strike. – És mi lesz legközelebb, lehet majd azt is ikszelni, hogy „dumnoniai” meg hogy „római”?

– Na, csak beszélj ilyen kibaszottul leereszkedően – nézett rá Polworth –, meglátod, mire lesz jó! Túl sokat voltál te a kibaszott Londonban, öreg… Semmi baj azzal, ha az ember büszke rá, honnan származik. Semmi baj azzal, ha a helyi közösségek vissza akarnak szerezni egy kis hatalmat Westminstertől. A skótok fognak ebben elöl járni jövőre, meglátod! Amikor majd függetlenednek, na, az lesz a jel! Akkor az országban mindenütt beindulnak majd a kelta származásúak! Na, kérsz még egyet? – tette hozzá, és Strike üres pohara felé intett.

Strike azért jött el a kocsmába, mert egy kis enyhülésre vágyott a feszültségből, az aggodalomból, nem pedig azért, hogy a cornwalli politikáról hallgasson dühödt kiselőadást.

Polworth tizenhat éves korában lépett be a Mebyon Kernow nevű nacionalista pártba, és úgy tűnt, a legutóbbi találkozásuk óta eltelt nagyjából egy év alatt még szorosabbra fűzte velük a szálakat. Dave általában úgy meg tudta nevettetni Strikeot, mint szinte senki más, de a cornwalli függetlenség ügyében nem ismert tréfát; Strike-ot viszont nagyjából annyira izgatta ez a téma, mint a rövidáru vagy a vonatmegfigyelés. Egy pillanatra átfutott az agyán, ne mondja-e azt, hogy vissza kell mennie a nagynénjéékhez, de ez a kilátás legalább annyira nyomasztónak tűnt, mint tovább hallgatni a barátja mérges tirádáit az olyan szupermarketek ellen, akik nem voltak hajlandóak rátenni Szent Pirán keresztjét a cornwalli eredetű termékekre.

Aha, köszi – mondta, és átnyújtotta Dave-nek az üres poharát. Az elindult a pulthoz, és közben számos ismerősének köszöngetett jobbra- balra.

Most, hogy egyedül maradt az asztalnál, Strike szórakozottan végignézett a kocsmán, amelyet mindig is az igazi törzshelyének tartott. Az évek során változott ugyan valamennyit, de még mindig felismerhetően ugyanaz a hely volt, ahol tinédzserkoruk végén találkozgattak a corn walli barátaival. Fura kettősséget érzett – hogy ott van, ahová tartozik, és ahová sosem tartozott –, egyszerre erős otthonosságot és kívülállást.

Ahogy a tekintete céltalanul ugrált a fapadlóról a falon függő hajós nyomatokra, Strike hirtelen azon kapta magát, hogy egyenesen egy nő nagy, szorongó szemébe néz, aki a pultnál állt egy barátnőjével.

Hosszúkás, sápadt arca volt, sötét, vállig érő hajában már ősz szálak is látszottak. Strike nem találta ismerősnek, de az utóbbi egy órában már észrevette, hogy egyes helyiek a nyakukat nyújtogatva nézegetik, vagy igyekeznek elkapni a pillantását. Strike félrenézett, előhúzta a telefonját, és úgy tett, mintha üzenetet írna.

Az ismerőseinek remek okuk volt beszélgetni vele, ha a hajlandóság legkisebb jelét is mutatta, mert St. Mawesban, úgy tűnt, mindenki tudja, hogy a nagynénjénél, Joannál előrehaladott petefészekrákot diagnosztizáltak tíz nappal azelőtt, és erre Strike, a féltestvére, Lucy, és Lucy három gyereke rögtön siettek Joanékhoz, hogy ahogy csak lehet, támogassák. Strike már egy hete válaszolgatott kérdésekre, fogadta az együttérzést, és udvariasan elutasította a felajánlott segítséget, valahányszor csak kimerészkedett a házból. Elege volt már abból, hogy hányféleképpen lehet elmondani: „igen, úgy néz ki, végstádium, és igen, elég szar ez mindannyiunknak”.

Polworth most átnyomakodott a tömegen, vissza az asztalhoz, kezében két újabb pinttel.

 

Robert Galbraith: Zavaros vér (GABÓ Kiadó, 2021) by GABO - issuu

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Márciusban jön magyarul az új Robert Galbraith-regény!

Jövő tavasszal folytatódnak Cormoran Strike kalandjai! Robert Galbraith, azaz J. K. Rowling legújabb krimije, a Zavaros vér várhatóan márciusban jelenik meg magyarul – adta hírül a Gabo Kiadó.

...
Hírek

Hamarosan érkezik az új Robert Galbraith-regény

...
Hírek

Bookline top 50: Orvos-Tóth Noémi, Robert Galbraith és Matthew McConaughey az élmezőnyben

A Bookline áprilisi toplistájának első helyén, mint azt már lassan megszokjuk, Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című könyve áll, a második helyen Robert Galbraith Zavaros vér című regénye szerepel, a dobogó harmadik helyét pedig Matthew McConaughey szerezte meg Zöldlámpa című írásával.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.