Irodalmi sétáinkkal Budapest „olvasására” ösztönzünk, de nem csupán a történeteket mutatjuk meg, hanem azt is, hogy mi rejtőzik a sorok mögött, milyen sokszor láthatatlan összefüggések alakították Budapest múltjának egyes fejezeteit, és formálják még ma is jelenét. Témánk minden esetben a város, annak történelme, kultúrája, élete. Meséink legfőbb illusztrátora pedig az irodalom lesz, hiszen a versek, novellák, regények nem csupán művészeti alkotások, de egyben saját koruk izgalmas lenyomatai, dokumentátorai is. Bízunk benne, hogy így nemcsak a város és lakóinak ezerféle múltja és jelene kap új értelmezési lehetőséget, hanem a megidézett művek is.
Az elmúlt években sétáltunk már Bereményi Gézával Vadnai Bébi Budapestjét kutatva, meséltünk a Duna és a főváros egymást hol építő, hol romboló, de mindenképpen inspiráló viszonyáról, tavaly pedig a Városmajor második világháborús múltjára emlékeztünk Ács Dániel újságíró, illetve Finy Petra író és Laborczi Dóra Sztehlo-kutató vezetésével.
2022-ben többféle tematikával is készülünk: lesz szó kávéházakról, Budapest aranykoráról, a századforduló decens, vagy épp ledér társasági életéről, ismerkedési szokásairól, gasztronómiájáról, a város máig híres vagy épp méltatlanul elfeledett szereplőiről. Valamennyi utunkkal azt szeretnénk megmutatni, mennyi sok színe, íze, rétege, olvasata van ennek a városnak. Mindezt a Budapestről szóló irodalmi művek, a valaha itt élt írók, költők, valamint a kortársak segítségével.
„Budapest formáját az adja meg, hogy milyen hangulatban van, aki nézi. Gyere, gyere, bárki vagy is, csinálj egy Budapestet."
Az idézet forrása: Esterházy Péter – Hahn-Hahn grófnő pillantása
...........
Tavaszi és nyári sétáink:
Buja Buda / Buja Pest
Harisnyakötők és türelmi bárcák. Kétes múltú luxusmúzsák és könnyű, ledér szerelmek. A történeti Budapest erotikus emlékei közt sétálva megismerkedünk a korabeli kéjnők és vendégeik mindennapjaival. Olyan helyszínekre látogatunk, ahol a falak izgalmas rendőrségi, megdöbbentő közegészségügyi adatokról, ledér bordélyos hölgyekről, sőt, kalandos szeretői történetekről mesélnek. Könyves Sétánkon Pesten és Budán idézzük meg a letűnt korok a szexualitáshoz, a prostitúcióhoz és alap társadalmi tabu-kérdéseihez tapadó sztorijait, körbejárjuk az egykori nagyvárosi kurtizán-élet nemcsak emblematikus helyszíneit, de belső, érzelmi és szociális világát is. A buja fővárosi élet olyan irodalmi nagyságok levelein és szövegein keresztül bontakozik ki, mint Krúdy, Karinthy, Szép Ernő vagy Petri György
Jegy és részletek: Buja Buda és Buja Pest
..............
Mesél a Lizsé
A Városliget régi-új sétányain költők, írók, tudósok, szerelemek árnyai elevenednek fel.
Itt tölti utolsó nyarát a „Haza Bölcse”, s tán még épp belebotlik Aranyba, Vajdába. A tó partján Gyarmati Fanni „megkéri” Radnóti kezét, és miközben Kemény Zsigmond kilép emeletes nyaralójából, látja a padon ülő Tersánszkyt, amint küzd „Kakukk Marci ifjúságá”-val.
Forognak, legyeskednek, ügyeskednek körötte Krúdy hősei, mert aki ad magára, már mind itt van, a Ligetben. A sarkon most feltűnik Nikola Tesla, töri erősen a fejét, mit lehet kezdeni a váltóárammal, észre se veszi, ahogy elhalad Benedek Elek, Pósa Lajos és Somlyó Zoltán alakja mellett, végig, a Tolsztoj-sétány mentén. Füst Milán követi lassan tekintetével, talán oda is szól…
Városligeti sétánkon nyomába eredünk a park múltjának és történetének, találkozunk a jelen hőseivel és megidézzük a jövő zenéjének hangjait.
Jegy és részletek: Mesél a Lizsé