F. Scott Fitzgerald életében visszadobták, most megjelenik az alkoholista íróról szóló novellája

.konyvesblog. | 2015. augusztus 06. |

Hetvenöt évvel F. Scott Fitzgerald halála után egy olyan novelláját publikálta a The Strand Magazine, amelyet Andrew Gulli, a lap szerkesztője fedezett fel a Princeton Egyetem archívumában. A Temperature című írás sehol máshol nem jelent még meg korábban, a megfogalmazás és a letisztázott gépirat ugyanakkor arra enged következtetni, hogy az archívumban talált példányt már egy végső változatnak szánta Fitzgerald. "Van benne némi féktelen komédia, némi wodehouse-i párbeszéd, némi romantika, és még egy kis tragédia is" - mesélte róla Gulli, aki hozzátette azt is, hogy A nagy Gatsby írója nevét hallva hajlamosak vagyunk a tragikus regényekre gondolni, holott Fitzgerald nagyon tehetséges novellaíró is volt.

A Temperature hőse egy keményen alkoholizáló író, Fitzgerald ugyanakkor már a történet legelején leszögezte, hogy ha olvasói hasonlóságot vélnek felfedezni bármely élő személlyel, az a maga részéről egyáltalán nem volt szándékos. A novella 1939 júliusában íródott; Fitzgerald hollywoodi forgatókönyvírói karrierje akkortájt éppen a mélyponton volt, és abban bízott, hogy szépíróként újra sikeres lehet. Maga a novella egyébként tele van mozis kifejezésekkel, fordulatokkal, igaz, magának az írónak ekkor már tényleg kevés esélye volt Hollywoodban, miután az MGM-mel kötött forgatókönyvírói szerződése lejárt, és alkoholizmusa miatt 1939-ben kétszer is kórházba került.

Fitzgerald ebben az időben szakított az ügynökével is, emiatt az író maga küldte el írását a The Saturday Evening Postnak, amely azonban visszadobta a novellát. Az író 1940 decemberében hunyt el, nekrológjában a New York Times úgy jellemezte, hogy "brilliáns pályafutásának ígérete soha nem teljesedett be".

Forrás: Guardian, AP

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.