Az illusztráció a Fahrenheit 451 filmváltozatából való, Soros Györgynek semmi köze a Lolitához
Az orosz kulturális minisztérium tagadta, hogy megtörtént volna a komiföldi könyvégetés, ami ellen az orosz írószövetség közleményben tiltakozott. Januárban az orosz hatóságok beszámolója szerint 53 könyvet vetettek tűzre, és több mint 500 címet távolítottak el az ország északnyugati területén húzódó Komi Köztársaság két egyetemi könyvtárából azzal az indokkal, hogy a könyvek az orosz ideológiával ellentétes nézeteket is bemutatnak. Az írószövetség a petíciójában arra kérte Putyint, hogy akadályozzon meg minden jövőbeli könyvégetést, és nyilatkozzon arról, hogy más külföldi források által támogatott könyveket is fenyeget-e az elpusztítás veszélye.
Az orosz kulturális minisztérium szóvivője a Guardian kérdésére elmondta, hogy az írószövetség félelmei alaptalanok, a könyvégetés cenzúrának tekinthető, a cenzúrát pedig az orosz alkotmány tiltja. (Nem is kell, hogy Putyin cenzúrázza a könyveket, megteszik helyette a kiadók.) A minisztérium soha nem volt olyan helyzetben, hogy törvényt hozzon az orosz ideológiával ellentétes véleményeket bemutató könyvek elpusztításáról, vagy utasításokat adjon ilyesmire. Ha bármelyik könyvet szélsőségesnek találják egy bírósági procedúra végén, akkor az az igazságügyi minisztérium tiltólistájára kerül, és azonnal kivonják a könyvtárakból, de a szóvivő szerint ilyen esetben sem semmisítik meg őket.
A Komi Köztársaságban megsemmisített (vagy meg nem semmisített) könyvek többsége a Soros Alapítvány támogatásából vásárolt tankönyv volt. Soros György Putyin hangos kritikusa, a hozzá kötődő alapítványokat az oroszok nemkívánatos szervezeteknek nyilvánították, és 2015 novemberében kénytelenek voltak abbahagyni a munkát. A komik szerint nem lett volna értelme elégetni a könyveket, ugyanis azokat egyébként sem nagyon kölcsönözte senki, ráadásul nem is a könyvtári polcokon tárolták őket, hanem a raktárban. A 7x7 nevű helyi lap tudósítója tavaly decemberben látogatott el a Komi Köztársaság könyvtárába, és arról írt, a könyvtárat arra kérték, csináljon egy listát a Soros-könyvek címéről. A Soros-könyvek között a francia szürrealizmussal, a 20. századi nyugati filozófiával, kriminalisztikával és logikával foglalkozó könyvek is voltak.